czwartek, 3 marca 2022 05:57

Nowy Sącz: Policjanci otworzyli swoje serca dla obywateli Ukrainy

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Nowy Sącz: Policjanci otworzyli swoje serca dla obywateli Ukrainy

Sądeccy policjanci angażują się w pomoc obywatelom Ukrainy, którzy uciekają ze swojej ojczyzny. W poniedziałek pomogli ukraińskim rodzinom bezpiecznie dotrzeć do miejsca zakwaterowania na terenie gminy Muszyna. Delegowani funkcjonariusze na granicy polsko-ukraińskiej wspierają miejscowe służby, a także włączają się w prowadzone w komendzie zbiorki żywności, artykułów higienicznych oraz środków opatrunkowych i dezynfekujących.

Do naszego kraju cały czas docierają osoby, które w obawie o życie swoje i swoich najbliższych uciekają przed wojną. W poniedziałek wieczorem (tj. 28 lutego) bezpieczne schronienie na Sądecczyźnie znalazła spora grupa mieszkańców Ukrainy, głównie kobiet i dzieci. W sprawnym dotarciu do ośrodka wypoczynkowego na terenie gminy Muszyna pomogli sądeccy policjanci ruchu drogowego, którzy eskortowali dwa autokary i bus z sąsiadami zza wschodniej granicy.

W obliczu tak trudnej sytuacji, w jakiej znajdują się teraz Ukraińcy, liczy się każda pomoc. Policjanci i pracownicy sądeckiej komendy otworzyli swoje serca i chętnie wspierają akcję zorganizowaną wspólnie ze Stowarzyszeniem IPA Region Nowy Sącz, przekazując żywność i artykuły higieniczne. Zbierane są również środki opatrunkowe i dezynfekujące dla służb ukraińskich, a tę akcję w sądeckiej jednostce koordynuje Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów przy Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu. Również NSZZ "Solidarność" Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Województwa Małopolskiego zachęca do wpłat pieniężnych na specjalne konto bankowe. Zebrane środki finansowe zostaną przeznczone na zakup artykułów niezbędnych dla policjantów z Obwodu Lwowskiego.

Funkcjonariusze z Nowego Sącza zostali oddelegowani razem z innymi policjantami z Małopolski w rejon granicy polsko-ukraińskiej, gdzie dbają o bezpieczeństwo i wspomagają miejscowe służby. Na Podkarpaciu jest też służbowy autokar sądeckiej policji, mający za zadanie z przejść granicznych przewieźć obywateli Ukrainy do miejsc, w których mogą uzyskać pomoc i schronienie. Z kolei na Sądecczyźnie policjanci m.in. prowadzą kontrole dworców, jak również są w stałym kontakcie z zarządami obiektów, w których przebywają Ukraińcy.

Inf. i foto: KMP Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje