piątek, 1 kwietnia 2022 05:41

Od dziś zmiany w testach na koronawirusa. To niejedyna zmiana

Autor Marzena Gitler
Od dziś zmiany w testach na koronawirusa. To niejedyna zmiana

Brak możliwości samodzielnego zapisania się na darmowy test na koronawvirusa, koniec z obowiązkiem przedstawiania negatywnych wyników testu w sanatoriach i szpitalach - to najważniejsze zmiany, jakie przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia. Skończą się też testy w aptekach i dodatki covidowe dla medyków. Co jeszcze się zmieni?

Od 1 kwietnia 2022 roku zmieniają się zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O zleceniu testu będzie decydował lekarz. Dla pacjentów testy pozostają bezpłatne. Od 28 marca 2022 roku przestał obowiązywać wymóg wykonania testu przed wyjazdem do sanatorium lub przed przyjęciem do szpitala.

Według znowelizowanego rozporządzenia epidemicznego Rady Ministrów, placówka medyczna, już od 28 marca 2022 roku, nie ma prawa żądać od pacjenta negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Dotyczy to m.in. wyjazdu do sanatorium lub przyjęcia do szpitala.

O skierowaniu pacjenta na test w kierunku koronawirusa zdecyduje lekarz, na podstawie oceny stanu zdrowia, w tym objawów, które mogą wskazywać na COVID-19. Jeśli lekarz POZ zdecyduje się wykonać test pacjentowi, będzie to szybki test antygenowy, którego wynik jest znany po kilku lub kilkunastu minutach. Test będzie bezpłatny dla pacjenta. Zdaniem resortu w aktualnej sytuacji, znacznego spadku zachorowań na COVID-19, nie ma potrzeby masowego testowania pacjentów w kierunku koronawirusa przed wizytą w POZ, gabinecie lekarza specjalisty lub w szpitalu przed planowym zabiegiem.

Nadal będą dostępne testy PCR. Taki test będzie mógł zlecić lekarz przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. W praktyce test PCR będzie stosowany w przypadku ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia, czy objawy infekcji dróg oddechowych, z którymi pacjent pojawił się w szpitalu, są wywołane koronawirusem.

Koniec samodzielnych testów i testowania w aptekach

Od 30 marca 2022 roku, po godzinie 12.00, nie będzie możliwe samodzielne zapisanie się na test PCR przez formularz zgłoszeniowy wypełniany online lub przez konsultanta infolinii DOM.

Od 1 kwietnia 2022 roku nie będzie można zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 w aptekach, laboratoriach oraz w mobilnych punktach wymazowych.

Pozytywny wynik testu, co dalej?

W przypadku pozytywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, lekarz zaleca samoizolację (zwolnienie lekarskie) do czasu ustąpienia objawów. Dokładnie tak, jak przy każdej chorobie zakaźnej, np. grypie.

Długość zwolnienia zależy od lekarza (zalecane minimum 7 dni), w zależności od stanu pacjenta, czynników ryzyka ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 (np. brak szczepienia przeciw COVID-19, zaawansowany wiek, choroby przewlekłe m.in. cukrzyca) oraz wysokiego zagrożenia wystąpienia powikłań.

Koniec dodatków covidowych dla medyków

Od 1 kwietnia zmienią się zasady finansowania świadczeń związanych z COVID-19. Jednak nadal dla pacjentów nadal testy na koronawirusa zlecone przez lekarza pozostaną bezpłatne. Od 1 kwietnia 2022 roku nie będą jednak już finansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Natomiast nadal będzie on finansował koszty szczepień przeciwko COVID-19 oraz rehabilitacji pocovidowej.

Leczenie pacjentów z COVID-19 (po 31 marca 2022 roku) będzie realizowane już w ramach standardowych umów z NFZ.

W związku z poleceniem Ministra Zdrowia od 1 kwietnia nie będą już obowiązywały dodatki covidowe dla medyków.

fot. unsplash

koronawirus

koronawirus - najnowsze informacje