piątek, 19 lutego 2021 13:42

Ogromny sukces oświęcimskich kardiologów

Autor Wiktoria Mitura
Ogromny sukces oświęcimskich kardiologów

W Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii prowadzonym przez GVM Carint w budynku Szpitala Powiatowego im. Św. Maksymiliana w Oświęcimiu, wszczepiono najmniejszy na świecie stymulator serca. Urządzanie o nazwie Micra jest wielkości paznokcia i nie posiada elektrod, które często z biegiem lat ulegają uszkodzeniu.

Dr n. med. Agnieszka Czunko, kardiolog GVM Carint w Oświęcimiu mówi, że stymulator serca typu Micra to skok technologiczny w miniaturyzacji urządzeń kardiologicznych, ale przede wszystkim nieocenione korzyści dla pacjenta.

Urządzenie wszczepia się bezpośrednio do prawej komory serca. Nie trzeba przy tym otwierać klatki piersiowej, wystarczy niewielkie nacięcie w żyle udowej. Rozrusznik jest 10 razy mniejszy od standardowego, waży mniej niż 2 gramy i bardziej przypomina kapsułkę leku niż układ stymulujący. System Micra można zastosować u każdego, ale jest jedynym ratunkiem dla osób bez tradycyjnego dostępu naczyniowego lub po przebytych powikłaniach infekcyjnych. Największą zaletą  Micry jest uzyskanie skutecznej stymulacji serca bez konieczności implantacji elektrod, co sprawia, że  ryzyko ewentualnych powikłań jest mniejsze o prawie 50% , a mikroskopijnej wielkości bateria pozwala działać urządzeniu do 12 lat, to przełomowa technologia, która daje zupełnie inne perspektywy – mówi dr n. med. Agnieszka Czunko.

Podczas zabiegu rozrusznik może być bezpiecznie repozycjonowany, co pozwala osiągnąć optymalne położenie urządzenia, dla uzyskania najbardziej korzystnej propagacji impulsu elektrycznego w obrębie serca. Urządzenie jest programowalne w szerokim zakresie parametrów, np. może reagować na poziom aktywności pacjenta i automatycznie dostosowywać do niej częstotliwość stymulacji.

Pacjent z wszczepionym urządzeniem Micra może być poddany badaniu rezonansem magnetycznym. Okres pobytu w szpitalu jest standardowy, ale okres rekonwalescencji znacznie krótszy. Nie ma też ewentualnych problemów związanych z gojeniem rany chirurgicznej.

Stymulator Micra jest systemem bezelektrodowym do stymulacji jednojamowej serca. Nie jest urządzeniem, które na dzień dzisiejszy, może w pełni zastąpić stymulatory tradycyjne. Stosuje się go w ściśle określonych wskazaniach, jak np. u naszej Pacjentki, z powodu niedrożności układu żylnego – mówi o innowacyjnym zabiegu kardiolog Witold Żmuda, ordynator oddziału kardiologicznego GVM Carint w Oświęcimiu.

Co istotne, system ten zmniejsza ryzyko infekcji mających swój początek w obrębie elektrod oraz powikłań wynikających z jej uszkodzenia, a także miejscowych zmian w tzw. kieszonce rozrusznika wszczepianego podskórnie.

W oświęcimskim Centrum Kardiologii GVM Carint procedura ta była wykonywana po raz pierwszy i mam nadzieję, że nie ostatni. Cieszy mnie, że mogliśmy pomóc chorej bez konieczności przewożenia jej do innego ośrodka. Doświadczony zespół mający doświadczenie w leczeniu wad strukturalnych serca, który przeprowadzał udaną implantację, udowadnia wysoki potencjał wykonawczy oświęcimskiej kardiologii, a także dużą sprawność organizacyjną naszego ośrodka – dodaje Witold Żmuda.

Oddział kardiologiczny GVM Carint w Oświęcimiu od 12 lat działa w oparciu o najwyższe standardy leczenia oraz zapewnia dostęp do szerokiej oferty świadczeń kardiologicznych dla licznej społeczności lokalnej.

Oświęcimski ośrodek Carint wykonuje wszystkie typy zabiegów kardiologicznych z wykorzystaniem nowoczesnego i bezpiecznego sprzętu, m.in.: leczy ostre zespoły wieńcowe w ramach 24-godzinnych dyżurów zawałowych, wykonuje angioplastykę tętnic wieńcowych, koronarografię, ablacje zaburzeń rytmu serca, wszczepianie stałych i czasowych układów stymulujących pracę serca.

info i foto: Carint

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje