środa, 31 lipca 2019 15:10

Olesno: br. Patryk kontra Prusowie czyli VII Turniej Rycerski pod Wieżycą

Autor Marzena Gitler
Olesno: br. Patryk kontra Prusowie czyli VII Turniej Rycerski pod Wieżycą

Kolejny raz rycerstwo rekonstruujące wiek XIII. z całego kraju przybyło na bagno pod Wieżycę w Oleśnicy. Organizatorami lipcowego VII Turnieju Rycerskiego pod Wieżycą było Bractwo Rycerskie „Poczet Bagiennych z Wieżycy”.

Po montażu obozowiska przyszedł czas na dwa dni turniejowe. W pierwszym odbyły się pojedynki ciężkozbrojnych 1vs1, walki grupowe, bieg dam, bieg w dybach oraz turniej oszczepniczy. W kolejnym turniej łuczniczy i przemarsz z pogańskimi niewolnikami do kaplicy w Oleśnicy.

A było tak… Roku Pańskiego 1219 gdy w Ziemi Świętej trwało oblężenie Damietty również i kraj nasz, na dzielnice rozbity borykał się z pogańskimi najazdami… Mówiono nawet, że gdy kogoś nie stać by jechać na krucjatę za morze, u nas znaleźć może bezbożne zło do pokonania, by swe grzechy zmyć lub wybranki serce tym czynem zjednać. Tegoż roku książę Konrad Mazowiecki wyruszył pod znakiem krzyża na pogańskie plemię Prusów, a wraz z nim skromny franciszkanin brat Patryk. On to pewnej nocy, podczas krwawego oblężenia grodu doznał objawienia, w który zobaczył św. Franciszka próbującego pojednać chrześcijan i saracenów. Wiedziony tym wzorem sam udał się do pogan, by wskazać im jedynego właściwego Boga, narażając nawet swe życie. Ale ci obrzucili go obelgami, pobili i wyrzucili przed bramy… Jak później się dowiedział, święty rzeczywiście dotarł z tą misją aż do samego sułtana.

Pomysłodawcą i organizatorem VII Turnieju pod Wieżycą było Bractwo Rycerskie „Poczet Bagiennych z Wieżycy”. Wsparły go dwie inne grupy rekonstrukcji historycznej: Bracia Dobrzyńscy z Krakowa i Joannici z Mielca.

Nagrody ufundowali: Zarząd Powiatu Dąbrowskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, firma INVEST oraz Tarnowskie Centrum Informacji.

Organizatorzy dziękują również serdecznie za wsparcie firmom ZBUD, Rolbud, Tabak, Trzy Kulki, Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów w Ćwikowie i Radgoszczy, Lemar, oraz firmie Akcentstudio, która jak co roku zaprojektowała i wykonała piękny plakat turnieju, partycypując w większości kosztów. Produktami żywnościowymi wsparły: Restauracja U Braci, Mariusz Pustuła, Elżbieta Stochlińska oraz panie Żelazowskie herbu Półkozic.

Ukwiecenie stołu biesiadnego to zasługa Katarzyny Pacewicz-Pyrek. Pomoc organizacyjną uzyskano od Urzędu Gminy Olesno i od sołtys wsi Oleśnica Marty Kądzielawskiej. Pyszny bigos dla rycerstwa przygotowało tradycyjnie Centrum Polonii - Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu.

Patronami medialnymi wydarzenia byli: Gazeta Krakowska, Głos 24 oraz e- Kurier Dąbrowski. O imprezie i projekcie grodowym można było usłyszeć w Tarnowskiej. tv HD oraz w relacji e-Kuriera Dąbrowskiego. Imprezę wizytował Janusz Kozioł wicedyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, sprawującego rokrocznie patronat naukowy nad wydarzeniem.

W.Maniak/Poczet Bagiennych z Wieżycy/mags

Dąbrowa Tarnowska - najnowsze informacje