wtorek, 15 marca 2022 12:28

Uchodźcy z Krakowa pojadą do... Orleanu. Francja stoi otworem!

Autor Joanna Obajtek
Uchodźcy z Krakowa pojadą do... Orleanu. Francja stoi otworem!

Już jutro, 16 marca 140 uchodźców z Ukrainy wyjedzie z Krakowa do francuskiego Orleanu. Chętni zbiorą się na krakowskim Stadionie Wisły, gdzie rozpoczną swoją podróż. W autokarze nie zabraknie również miejsca dla... zwierząt.

W najbliższą środę 140 uchodźców z Ukrainy wyjedzie autokarem z Krakowa do Orleanu, partnerskiego miasta grodu Kraka, słynącego z zamków: Chambord, Blois czy Chenonceaux. Chętni zabiorą ze sobą zwierzęta domowe i przejadą z nimi bez unijnego paszportu. Wszystko dzięki specjalnej francuskiej ustawie, która upraszcza przewóz zwierząt przez uchodźców z Ukrainy.

– Europa stoi u boku osób potrzebujących ochrony. Wszyscy, którzy uciekają przed bombami Putina są w Europie mile widziani. Zapewnimy ochronę tym, którzy szukają schronienia i pomożemy poszukującym stabilnego sposobu odnalezienia domu - apelowało o pomoc Miasto Kraków.

Francuski Orlean odnosi się do krakowskiego apelu pozytywnie i oferuje uchodźcom tymczasową ochronę na pół roku, z możliwością przedłużenia o kolejne 6 miesięcy, w zależności od sytuacji. „Ochrona tymczasowa” gwarantuje:

  • prawo pobytu ukraińskich uchodźców we Francji przez 6 miesięcy z możliwością przedłużenia
  • miejsca noclegowe po przyjeździe do Orleanu u rodzin goszczących przez 1 miesiąc
  • pomoc w procedurach administracyjnych
  • bezpłatną opiekę medyczną
  • możliwość pracy
  • możliwość kontynuowania edukacji przez dzieci i dostęp do opieki nad dzieckiem dla pracujących mam.

Trzeba zaznaczyć, że francuski Orlean nie tylko ugości uchodźców, ale również przekaże leki dla placówek medycznych w Ukrainie. Dwa wypełnione tiry z darami przyjadą do Krakowa jutro przed południem.

Francja przygotowała dodatkowo specjalną ulotkę w języku ukraińskim, w której chętni na wyjazd do Orleanu  znajdą najważniejsze informacje o zakwaterowaniu, warunkach pobytu i procedurach.

Autokar wyjedzie do Orleanu z Krakowa jutro o 21:00. Natomiast zbiórka dla wszystkich chętnych odbędzie się przy Stadionie Wisły na ul. Reymonta 20 o 18.00.

Fot. pixabay

Kraków

Kraków - najnowsze informacje