poniedziałek, 11 stycznia 2021 09:50

Oświęcim. Po pożarze w firmie Synthos mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie?

Autor Wiktoria Mitura
Oświęcim. Po pożarze w firmie Synthos mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie?

W miniony piątek firmę Synthos w Oświęcimiu odwiedził wicestarosta Paweł Kobielusz, razem z p.o. Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Barbarą Żuk. Wizyta miała na celu ocenę sytuacji na miejscu wybuchu pożaru oraz określenie zakresu dalszych podejmowanych czynności.

Jak poinformował WIOŚ, w trakcie zdarzenia nie odnotowano ponadnormatywnej emisji do atmosfery. Nie uwolniły się substancje wykorzystywane w instalacji.

Pożar miał charakter zdarzenia miejscowego, spaliły się niewielkie ilości pyłu kauczukowego znajdującego się w rurociągach podających powietrze do jednostki. Pobrane zostały próby powietrza do badań laboratoryjnych w rejonie uszkodzonej instalacji.

Zgodnie z podstawą prawną – ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska organem właściwym do kontroli nadzoru jest Marszałek Województwa Małopolskiego, który wykonuje powyższe zadania poprzez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Inspektorzy WIOŚ w najbliższym czasie będą monitorować sytuację, kontaktując się z władzami powiatu oświęcimskiego. Jeśli zaistnieje taka potrzeba Starostowie są w gotowości do współpracy z WIOŚ.

Przy przywracaniu produkcji Synthos Dwory 7 Sp. z o.o. zobowiązał się do przestrzegania norm emisji oraz wprowadzenia dodatkowego monitoringu emisji na własnych stacjach monitoringu. Badania będą wykonywane na każdej zmianie produkcyjnej przez siedem dni w tygodniu, a wyniki będą przekazywane do WIOŚ w cyklu tygodniowym.

W związku z powyższym mieszkańcy powiatu oświęcimskiego mogą czuć się bezpiecznie, nic nie zagraża ich bezpieczeństwu.

O pożarze w zakładach chemicznych Synthos pisaliśmy tutaj:

Pożar w zakładach chemicznych w Oświęcimiu. Są nowe ustalenia
Wczoraj doszło do wybuchu pożaru na terenie Zakładów Chemicznych Synthos w Oświęcimiu. W akcji gaśniczej wzięło udział ponad 100 strażaków i aż 35 zastępów. Ogień został całkowicie ugaszony dopiero o 5 rano. Sprawą pożaru zajęła się oświęcimska policja. Z ich wstępnych ustaleń wynika, że powodem po…
Oświęcim: Potężny wybuch w zakładach chemicznych. [Nowe informacje]
W zakładach chemicznych Synthos S.A. w Oświęcimiu doszło do bardzo silnego wybuchu, a następnie pożaru. W zakładach Synthos w Oświęcimiu przy ul. Chemików produkujących m.in. tworzywa sztuczne płoną dwie hale. Ale pożar poprzedził, około godziny 18.45, potężny wybuch. Jak relacjonują internauci, da…
Olbrzymi wybuch w zakładach chemicznych w Oświęcimiu!
Kilka minut przed 19 doszło do wybuchu i pożaru w Zakładach Chemicznych Synthos w Oświęcimiu. Straż Pożarna z całego województwa bierze udział w akcji ratunkowej. Sytuacja jest dramatyczna. Po głośnym wybuchu zapaliła się hala na terenie Synthos w Oświęcimiu. Wciąż trwa akcja ratownicza strażaków. …

Info: powiat oświęcimski   foto: Facebook/Małopolskie Drogi

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje