wtorek, 8 października 2024 08:04, aktualizacja 2 miesiące temu

Padła ważna data dla katolików. Wszyscy szykują się na 13 października

Autor Katarzyna Jamróz
Padła ważna data dla katolików. Wszyscy szykują się na 13 października

Już w najbliższą niedzielę, 13 października, odbędzie się coroczne liczenie wiernych w kościołach katolickich w Polsce. To wydarzenie, organizowane co roku przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, dostarcza danych na temat frekwencji na mszach świętych oraz liczby wiernych przystępujących do komunii.

Tego dnia we wszystkich parafiach w kraju, księża oraz wolontariusze, policzą osoby uczestniczące we mszach świętych oraz przystępujących do komunii.

Coroczne liczenie wiernych w kościołach

To tradycyjne badanie, znane jako liczenie dominicantes (uczestników mszy) oraz communicantes (osób przystępujących do komunii), pozwala na ocenę poziomu praktyk religijnych w kraju. Co roku przeprowadzane jest w jedną z październikowych niedziel, a jego wyniki trafiają do raportu opracowywanego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Jak było w minionych latach?

Z udostępnionych danych wynika, że w 2022 roku wskaźnik dominicantes (uczestników mszy) wyniósł 29,5 proc. W niektórych diecezjach, takich jak tarnowska, wskaźnik ten jest szczególnie wysoki, przekraczający 60 proc. W 2022 roku najwyższy wynik odnotowano w diecezji tarnowskiej (61 proc.), a najniższy zaś w diecezji szczecińsko-kamieńskiej (17 proc.).  

Z kolei, jak podał Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, najwyższy wskaźnik communicantes (osób przyjmujących komunię świętą) zanotowano również w diecezji tarnowskiej (26 proc.), a najniższy w diecezji szczecińsko-kamieńskiej (8 proc.).

Pierwszy w Polsce ośrodek badań nad religijnością

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC został założony w 1972 roku przez Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego, jako Zakład Socjologii Religii. W 1993 roku przekształcono go w instytut, którego zadaniem jest badanie religijności w Polsce. Od tamtej pory regularnie opracowuje i publikuje raporty dotyczące m.in. poziomu religijności Polaków, uczestnictwa w praktykach religijnych, a także struktury i liczebności duchowieństwa, parafii oraz wiernych w kraju.

Fot. Ilustracyjne/Pixabay

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka