środa, 22 września 2021 05:00

"Pępek Świata" u Witkacego

Autor Edyta Sowa
"Pępek Świata" u Witkacego

W sobotę 18 września zakończyła się jubileuszowa dziesiąta edycja Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych „Pępek Świata” organizowanych w Teatrze im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem. Odbyło się to w 82. rocznicę śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Wydarzenie to dofinansowane było ze środków Urzędu Miasta Zakopane oraz objęte Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Doruli. Przez 4 dni goszczono w Witkacym wybitnych przedstawicieli kultury, filozofii, nauki. Na inauguracji przeglądu obecna była Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica oraz Naczelnik Wydziału Kultury Joanna Staszak. „Pępek Świata” to jedno z ważniejszych wydarzeń dla miłośników teatru i kultury wysokiej, które Miasto Zakopane cyklicznie wspiera finansowo, organizacyjnie i promocyjnie.

Tegoroczna edycja Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych pt.: "Inny Świat. Nadzieja? Rozpacz?" skupiała się na istotnych pytaniach: Jaki będzie świat po pandemii? Jak żyć w czasach zamętu, gdy globalne procesy stały się zbyt skomplikowane, by mógł je zrozumieć pojedynczy człowiek - co jest prawdą o świecie? Jak przygotować się do życia w świecie niespodziewanych przemian, w obliczu nowych wyzwań? Jak nie zagubić istoty człowieczeństwa w świecie zdominowanym przez technologię?

Teatr, prezentacje artystyczne/foto. Teatr Witkacy
"Pępek Świata" w Witkacym/ foto. Teatr Witkacego

Zgodnie z ideą przyświecającą Prezentacjom tegoroczny program był inspirującym spotkaniem różnorodnych form i gatunków artystycznych. Na deskach Teatru Witkacego można było zobaczyć spektakl legendarnego Divadlo Continuo Theater z Czech („Hic sunt dracones”),  a także plenerowy spektakl wielokrotnie nagradzanego Teatru Biuro Podróży z Poznania „Eurydyka”. Teatr Witkacego jako gospodarz również zaprezentował swoje spektakle; zeszłoroczne pandemiczne premiery – „THE UNDERGROUND MAN” wg „Notatek z podziemia” Fiodora Dostojewskiego oraz „AKT PRZERYWANY, CZYLI TEATR NIE(KONSEKWENCJI)” na podstawie tekstów Tadeusza Różewicza, a także „RZEŹNIĘ” wg słuchowiska Sławomira Mrożka.  Prezentacjom towarzyszyła międzynarodowa WYSTAWA „Projekt Walizka”.

W kameralnym Kinie Miejsce zostały zaprezentowane seanse filmowe nawiązujące tematyką do tytułu tegorocznej edycji. Na zakończenie tegorocznych prezentacji na Scenie Witkacego zagrała DJ An On Bast – kompozytorka, producentka i performerka z Wrocławia, reprezentująca polską scenę elektroniczną, ale nim to się stało ostatniego dnia wraz z Przewodnikiem Maciejem Krupą odbyła się górska wycieczkę na Polanę na Stołach.

Koncepcja artystyczna ZPA „Pępek Świata” jest autorstwa Andrzej St. Dziuk.

foto. Teatr Witkacego

Podhale

Podhale - najnowsze informacje