środa, 11 sierpnia 2021 10:10

Perły listy dziedzictwa UNESCO – Holandia

Autor Artykuł sponsorowany
Perły listy dziedzictwa UNESCO – Holandia

Ojczyzna Van Gogha i… wiatraków, to jeden z najważniejszych europejskich krajów. Na jego mapie znajdziemy wiele ciekawych miejsc, które z całą pewnością warto odwiedzić. Niektóre zagościły także na liście UNESCO.

Jednym z bardziej nieoczywistych holenderskich zabytków w zestawieniu UNESCO jest stacja pomp parowych Woudagemaal. Pompy stworzono i uruchomiono w latach 20 minionego stulecia. Warto dodać, że działa ona resztą aż do dziś i jest jednym z największych na świecie funkcjonujących miejsc o właśnie tym przeznaczeniu. Siła, z jaką są one w stanie odprowadzać nadmiar wody, równa się pięciuset KM, czyli 373 kilowatom. Warto dodać, że pomimo ciągłej pracy, jest ona otwarta dla zwiedzających, którzy mogą bez przeszkód eksplorować przeznaczony do tego celu obszar. Stacja Woudagemaal widnieje na liście od 1998 roku.

Jeśli z kolei znajdziemy się w centralnej Holandii warto zwiedzić znajdujący się w tamtym rejonie Utrecht. Tam z kolei bez trudu znajdziemy jeden z ważniejszych punktów na mapie miasta, a więc Dom Rietvelda. Pod tą właśnie nazwą kryje się wybudowana w latach 20 ubiegłego modernistyczna willa. Budynek – obecnie niezamieszkały – konstrukcyjnie opiera się na zastosowaniu podczas jego powstawania geometrycznych brył. Projekt willi w Utrechcie powstał zresztą wedle założeń estetycznych popularnej w kręgach dość znanej w kraju i zagranicą rodzimej grupy artystów De Stijl. Już od chwili swego powstania willa zwracała uwagę swym nieoczywistym. Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci, podobnych budowli ściśle związanych z bryłami pojawiało się już więcej. Jednak ówcześnie taki projekt świadczył o dużej odwadze artystycznej jego projektantów. Jak widać nie uszła ona uwadze komisji UNESCO. Zdecydowała ona więc, by Dom Rietvelda znalazł się na liście dziedzictwa w 2000 roku.

Czymże byłaby Holandia bez wspomnianych już wiatraków? No właśnie. Także one znalazły więc swoje miejsce w zestawieniu UNESCO. Konkretnie mowa tu o tych wiatrakach, które znajdują się w Kinderdijk. Znakomita większość z nich została wybudowana w XVIII wieku. W sumie na wymienionym obszarze w południowej części Niderlandów znajduje się dziewiętnaście konstrukcji tego typu. Warto dodać, że można je podziwiać nie tylko na kartkach różnych turystycznych przewodników. Będąc w okolicy, można wybrać się i zobaczyć, jak prezentują się one w rzeczywistości. Na liście dziedzictwa znalazły się zresztą nie tylko same wiatraki, ale także całą infrastrukturę połączoną z nimi.

Gdy już nieco zmęczymy się zwiedzaniem kolejnych holenderskich zabytków, możemy zrobić przerwę, by posmakować również tamtejszej kuchni lub spróbować lokalnego piwa, które również uchodzi za całkiem niezłe. Gdy przyjdzie do płacenia rachunku warto mieć przy sobie również gotówkę. Można ją wymienić poprzez kantor online. Atutem będzie intuicyjność tego rozwiązania. Gotówka może być wysłana zarówno do domu lub punktu odbioru. Przesyłkę można również odebrać osobiście za darmo w punkcie wymiany walut online. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj.

Turystyka

Turystyka - najnowsze informacje