czwartek, 28 października 2021 11:50

Pierwsza w historii kobieta Honorową Obywatelką Tarnowa. „To nie tylko inspiracja”

Autor Aleksandra Tokarz
Pierwsza w historii kobieta Honorową Obywatelką Tarnowa. „To nie tylko inspiracja”

Decyzja została podjęta jednomyślnie. Barbara Prymakowska - w uznaniu wybitnych zasług dla popularyzacji sportu i aktywnego trybu życia - otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Tarnowa. Tym samym stała się ona pierwszą kobietą w historii uhonorowaną tym tytułem.

Barbara Prymakowska, która 7 listopada obchodzić będzie 78. urodziny, całe swoje życie związała ze sportem. W uzasadnieniu do uchwały przeczytać można, że jest osobowością, która swoim niezwykle przebojowym i niepowtarzalnym sportowym trybem życia sławi Tarnów i wartości kultury fizycznej. Ze względu na aktywność sportową stała się osobą powszechnie znaną, zarówno w Tarnowie, w Polsce, jak też poza granicami kraju.

Nowa honorowa obywatelka Tarnowa jest wielokrotną mistrzynią świata masters w biegach górskich, a po ostatni tytuł sięgnęła na początku września w austriackim Telfes im Stubai. Ukończyła kilkadziesiąt maratonów - w pierwszym wystartowała w wieku 58 lat - oraz biegów górskich. W 2016 roku przebiegła maraton w Chicago. Ponieważ wcześniej ukończyła takie biegi w Londynie, Berlinie, Tokio, Nowym Jorku i Bostonie, zaliczyła tym samym sześć najważniejszych maratonów świata, jako czwarta Polka zdobywając medal „World Marathon Majors”. Uprawia także biegi na rolkach i nartach, a w roku 2011 jako pierwsza Polka po 65. roku życia zdobyła Mount Blanc. Przed przejściem na emeryturę przez 30 lat pracowała jako nauczycielka wychowania fizycznego.

- Pani Barbara Prymakowska jest nie tylko inspiracją dla innych seniorów, ale również wizytówką Tarnowa na świecie. Mimo swojego wieku jest osobą bardzo aktywną i łamie tym samym wszelkie stereotypy dotyczące seniorów. Aktualnie jest jedyną Polką, która w tej kategorii wiekowej pokonuje dystanse maratońskie. Jej sukcesy oraz aktywność w ostatnich latach zasługują na najwyższe uznanie i przyznanie zaszczytnego tytułu Honorowej Obywatelki Miasta Tarnowa – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Uroczyste nadanie Barbarze Prymakowskiej tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa odbędzie się podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu Tarnowskiego, która odbędzie się w najbliższą sobotę, 30 października.

fot. Facebook/Barbara Prymakowska

Tarnów - najnowsze informacje