piątek, 4 października 2024 10:24

Pijąc kawę, pomagasz! To pierwsze takie miejsce w sercu Krakowa

Autor Mirosław Haładyj
Pijąc kawę, pomagasz! To pierwsze takie miejsce w sercu Krakowa

– Pierwszy miesiąc działalności kawiarni był dla wszystkich bardzo
pracowity, pełen pozytywnych emocji – mówi w rozmowie z Głosem24 Agnieszka Lewonowska-Banach ze Stowarzyszenia Rodzin Zdrowie Psychicznie i dodaje: – Cieszy nas, że goście doceniają naszą pyszną kawę i chwalą nasze ceny. Po pierwszym miesiącu działalności z optymizmem spoglądamy w przyszłość. Czas wytężonej pracy i tak serdeczne przyjęcie tej kawiarni dodały skrzył naszym pracownikom i naszemu stowarzyszeniu.

Będąc na krakowskim Rynku, nie sposób nie dostać oczopląsu od ilości kawiarni kuszących swoimi ofertami turystów i mieszkańców stolicy Małopolski. Jednak warto wiedzieć, że od września znajduje się tam miejsce wyjątkowe pod każdym względem!

Mowa o prowadzonej przez Stowarzyszenie Rodzin Zdrowie Psychicznie kawiarni Zakręcony Pan Cogito, która rozpoczęła działalność 3 września w Pałacu Krzysztofory, oddziale Muzeum Krakowa (Rynek Główny 35). To jedyna w ścisłym centrum kawiarnia społeczna. Miejsca pracy, treningu zawodowego i społecznego znajdują tu osoby z niepełnosprawnością oraz po kryzysach psychicznych. Wspierają ich specjalni trenerzy. O kawiarni w rozmowie z Głosem24 Agnieszka Lewonowska-Banach ze Stowarzyszenia Rodzin Zdrowie Psychicznie.

3 września rozpoczęła swoją działalność kawiarnia Zakręcony Pan Cogito. Skąd pomysł na jej uruchomienie?

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa miało potrzebę stworzenia dobrze działającej kawiarni dla odwiedzających to miejsce gości - turystów i mieszkańców Krakowa. Jednocześnie chciało stworzyć przestrzeń dla szerszych działań społecznych, niekoniecznie nastawionych na zysk. W pierwszym etapie Stowarzyszenie odpowiedziało na ogłoszony przez muzeum konkurs na poprowadzenie kawiarni i złożyło swoją ofertę. Konkurs skierowany był do przedsiębiorstw społecznych, które posiadały doświadczenie w branży gastronomicznej. Liczył się pomysł na kawiarnię, proponowane menu, proponowane działania społeczne, ale też liczba miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami z powodu choroby psychicznej ze wsparciem trenera pracy. Oferta Stowarzyszenia Rodzin Zdrowie Psychiczne, które od ponad 20 lat prowadzi na krakowskich Dębnikach zakład aktywności zawodowej U Pana Cogito Pensjonat i Restauracja uzyskała w konkursie najwięcej punktów i tak oto powstała kawiarnia społeczne Zakręcony Pan Cogito.

Kawiarnia Zakręcony Pan Cogito/ Fot. Muzeum Krakowa (Facebook)

Wsparciem dla zatrudnionych osób są wspomniani przez panią trenerzy. Na czym polega ich zadanie?

Trenerzy pracy to osoby doświadczone w pracy z osobami z niepełnosprawnością, mają przygotowanie pedagogiczne, ale też zawodowe oraz doświadczenie w pracy w branży gastronomicznej. To osoby, które najpierw uczą jak pracować, jak realizować poszczególne czynności, aby praca była wykonana na dobrym poziomie, a w kolejnym kroku wspierają osoby z niepełnosprawnościami, pomagają organizować pracę, zamówienia,
pomagają podejmować codzienne decyzje.

Od 2003 r. prowadzicie państwo Pensjonat i Restaurację U Pana Cogito przy ul. Bałuckiego w Krakowie. Zatrudnienie znalazło u państwa 30 osób z niepełnosprawnościami. Co daje im praca?

Praca umożliwia osobom po kryzysach psychicznych powrót do pełnienia ról
społecznych, stwarza przestrzeń do trenowania kompetencji społecznych i zawodowych. Praca daje poczucie sprawczości, niezależności, godności oraz buduje na nowo poczucie wartości, które w wyniku choroby często zostało utracone lub mocno zachwiane.

Kawiarnia Zakręcony Pan Cogito/ Fot. U Pana Cogito Pensjonat i Restauracja (Facebook)

Wracając do kawiarni - w jakich godzinach można państwa odwiedzić?

Kawiarnia mieści się w pasażu Pałacu Krzysztofory, jest czynna od wtorku
do niedzieli w godzinach 12.00-18.00. W poniedziałki muzeum jest
nieczynne, więc dla kawiarni także jest to dzień odpoczynku.

Dlaczego warto odwiedzić Zakręconego Pana Cogito?

Zakręcony Pan Cogito to miejsce szczególne w ścisłym centrum Rynku
Głównego. Jest pierwszą społeczną kawiarnią, w której można odetchnąć
innym klimatem: życzliwości, otwartości, tolerancji i wrażliwości. To miejsce, w którym pijąc pyszną kawę i delektując się deserem, można
pomnażać dobro, bo wszystkie środki z działalności przekazywane są na
rehabilitację osób niepełnosprawnych. To miejsce, które przybliża, czym
jest prawdziwe włączenie społecznej, czym jest ekonomia społeczna,
ekonomia wartości. W kawiarni promowana jest sztuka osób chorujących na schizofrenię, można nabyć kubeczki i termosy z rysunkami artystów zmagających się z tą chorobą, a także dowiedzieć się więcej o tym, jak można wspierać wychodzenie z choroby psychicznej i jak wspierać proces zdrowienia.

Kawiarnia społeczna będzie również miejscem do animacji różnorodnych działań społecznych prowadzonych we współpracy z Muzeum Krakowa. Już 11 października startuje Międzynarodowy Tydzień Zdrowia Psychicznego. Co przygotowało stowarzyszenie?

W ramach krakowskich obchodów tygodnia zdrowia psychicznego już od
7.10.2024 r. stowarzyszenie, wspólnie z innymi NGO, przygotowało m.in.
dyżury stowarzyszeń z ich ofertą wsparcia, wykład otwarty skierowany do nauczycieli, rodziców, pedagogów pt. "Ocenianie wewnątrzszkolne a zdrowie psychiczne uczniów". Warsztaty poetyckie czy wykład i happening fotograficzny na Rynku Głównym.

Plakta promujący wydarzenia związane z Tygodniem Zdrowia Psychicznego/ Fot. stowarzyszenie

Jak podsumujecie państwo miesiąc działalności kawiarni?

Pierwszy miesiąc działalności kawiarni był dla wszystkich bardzo
pracowity, pełen pozytywnych emocji. Wszyscy pracownicy i przyjaciele
zaangażowali się w promowanie kawiarni, gdyż wobec tak ogromnej
konkurencji na Rynku Głównym, braku reklamy przed budnikiem Muzeum czy
braku ogródka kawiarnianego, już na starcie byliśmy w trudniejszej
sytuacji. Cieszy nas, że goście doceniają naszą pyszną kawę i chwalą nasze ceny. Po pierwszym miesiącu działalności z optymizmem spoglądamy w przyszłość. Czas wytężonej pracy i tak serdeczne przyjęcie tej kawiarni dodały skrzydeł naszym pracownikom i naszemu Stowarzyszeniu.

Kawiarnia Zakręcony Pan Cogito/ Fot. Muzeum Krakowa (Facebook)

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka