środa, 17 lutego 2021 11:55

PIT 2020. Jak rozliczyć zeznanie?

Autor Głos 24
PIT 2020. Jak rozliczyć zeznanie?

Jak co roku nadszedł czas rozliczeń z fiskusem. Do kiedy należy rozliczyć PIT za 2020 rok?

Od 15 lutego ruszyła akcja rozliczania PITów za ubiegły rok. Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć nam druk PIT-11 do końca lutego. Druk ten stanowi informację o naszych przychodach kosztach i zaliczkach na podatek dochodowy. Dzięki informacjach zawartych w PIT-11 jesteśmy w stanie wypełnić nasze zeznanie roczne, czyli np. PIT-37.

Jak rozliczyć PIT 2020?

Przez wiele lat rozliczanie naszych dochodów spędzało sen z powiek niejednej osobie. Najpierw czekało nas wyszukiwanie wzorów, skomplikowane obliczenia a koniec końców i tak musieliśmy prosić o pomoc księgową. Następnie czekanie w kolejce do Urzędu Skarbowego, która w „gorącym okresie” była na przynajmniej godzinę czekania. Na szczęście od kilku lat można to zrobić prostszym sposobem. PIT-37 i PIT-38 i wiele innych można złożyć drogą elektroniczną przez platformę podatki.gov.pl. Aby to zrobić trzeba posiadać Profil Zaufany, e-dowód, aplikację mObywatel lub podać swoje dane (NIP/PESEL, kwotę przychodu z deklaracji za rok 2019, i kwotę przychodu z tegorocznej informacji PIT-11).

Po zalogowaniu możemy zaakceptować swój e-pit wcześniej przygotowany przez Urząd Skarbowy, zmienić rozliczenie, dopisać ulgi, wskazać organizację pożytku publicznego, na którą chcemy przekazać 1% swojego podatku lub odliczyć darowizny przekazane na walkę z COVID-19.

Niestety US znowu zaliczył falstart i jak na razie na kontach podatników nie ma wstępnie wypełnionych e-pitów. Kiedy się pojawią? Niewiadomo.

Do kiedy należy wysłać PIT 2020?

W zeszłym roku z uwagi na obostrzenia termin rozliczenia był wydłużony aż do czerwca. W tym roku prawdopodobnie nie będzie takiej możliwości i ostatnim dniem złożenia zeznania w formie tradycyjnej lub e-pit bez konsekwencji będzie 30 kwietnia 2021. Jeśli jednak nie podejmiemy żadnego działania i nie odrzucimy przygotowanego przez Urząd Skarbowy e-PITa, nasze zeznanie też zostanie uznane za rozliczone, ale bez dodatkowych ulg i odliczeń.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje