niedziela, 15 września 2019 15:11

Pływanie jest świetne!

Autor Głos 24
Pływanie jest świetne!

Pływanie jest jedną z najlepszych aktywności fizycznych, jakie możesz wykonywać. Dzięki pływaniu poprawia się wytrzymałość. Ten sport jest także korzystny dla mięśni całego ciała. Pływanie jest sportem delikatnym i stosunkowo nieszkodliwym, ponieważ woda zapewnia wsparcie dla ciała (prawie 90%), dzięki czemu kontuzje mięśni i stawów, które mogą wystąpić w innych dyscyplinach sportowych, pojawiają się bardzo rzadko. Dlatego pływanie i ćwiczenia w wodzie są również wykorzystywane w rehabilitacji i fizjoterapii.

Niedocenianym bonusem podczas pływania jest spalanie tłuszczu. Badania mówią, że pływanie jest jedną z najlepszych czynności do spalania kalorii. Mieszaj pływanie na dystans z interwałami, w których zmieniasz tempo i rodzaj pływania. Jeśli chcesz schudnąć, pływanie może być dla ciebie! Dzięki cotygodniowym ćwiczeniom pływanie pomoże również zwalczać choroby związane ze stylem życia, takie jak cukrzyca i astma.

Twoje wyniki wzrosną już po kilku tygodniach pływania. Z czasem będziesz w stanie pływać coraz dalsze dystanse i coraz szybciej. W rzeczywistości trening interwałowy może również motywować.

Kolejną stroną pływania są czynniki psychologiczne. Głównym powodem pływania jest twoje własne zdrowie. Wiele osób opisuje efekt pszczół polegający na spokojnych ruchach w wodzie, prowadzących do stanu relaksu, łatwiejszego oddychania i lepszego nastroju. Przyczyną jest ciągłe rozciąganie i relaksacja mięśni w rytmicznych ruchach i rytmicznym oddychaniu. Uczucie nieważkości i unoszenia się ma również pozytywne skutki. Niektórzy używają pływania jako rodzaju medytacji w leczeniu stresu w życiu codziennym i w pracy Jest to społeczna i rekreacyjna arena dla przyjaciół i całej rodziny, z której można korzystać w każdym wieku.

Pływanie zapewnia zdrowie i siłę!

Lepsza wytrzymałość.

- Delikatne ćwiczenia funkcji serca i płuc.

Zwiększona siła mięśni.

- Poprawione krążenie krwi i siła w wielu grupach mięśni. Zmniejsza ból mięśni

Zmniejsza nadwagę.

- Ćwiczenia poprawiają samopoczucie i poprawiają czynność jelit. Przy zdrowej diecie waga będzie regulowana.

Wzmacnia plecy / brzuch.

- Trening jest delikatny, z niewielkim obciążeniem pleców i chroni przed bólem pleców.

Nie obciąża stawów.

- Może być stosowany do treningu po kontuzji. Przeciwdziała sztywności więzadeł, ścięgien i mięśni.

Korzyści zdrowotne.

Oto niektóre z korzyści regularnego pływania:

  • Lepszy nastrój
  • Zwiększona wydajność
  • Dobra jakość snu
  • Poprawiona sprawność i wzmocnienie szkieletu, mięśni i stawów.
  • Zmniejszone napięcie i ból, szczególnie szyi, ramion i pleców
  • 50% zmniejszone ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2
  • 30% mniejsze ryzyko wzrostu ciśnienia krwi
  • 10-50% zmniejszone ryzyko raka, w zależności od rodzaju nowotworu
  • Zmniejszone ryzyko rozwoju demencji.

Urozmaicaj swój trening.

Jest więcej różnorodności w pływaniu, niż się wydaje. Jest wiele styli pływackich takich jak kraul, styl klasyczny (żabka), styl motylkowy czy też styl grzbietowy. Interwał jest naturalny w pływaniu i może być zaskakująco motywujący. Jeśli jesteś na zaawansowanym poziomi, możesz wyposażyć się w sprzęt pływacki, taki jak płetwy czy Pull Buoy.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym Easy SurfShop, oferującym m.in. sprzęt do windsurf i kitesurfingu

Sport - najnowsze informacje