niedziela, 21 maja 2023 10:37

"Po 3 godzinach stania w kolejce, zrezygnowałam". Noc Muzeów 2023 przeszła do historii [FOTO]

Autor Mirosław Haładyj
"Po 3 godzinach stania w kolejce, zrezygnowałam". Noc Muzeów 2023 przeszła do historii [FOTO]

Kolejna krakowska Noc Muzeów przeszła do historii. W piątkowy wieczór i noc krakowianie oraz goście licznie odwiedzili krakowskie muzea i galerie. W tegorocznej edycji wydarzenia wzięło udział ponad 60 instytucji, które zaprosiły do około 100 punktów zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Hasło przewodnie – „Rytmy czcionki” – nawiązywało do 550. rocznicy pierwszego druku na ziemiach polskich.

Noc Muzeów to jedno z tych wydarzeń w krakowskim kalendarzu kulturalnym, które cieszą się największą sympatią krakowian. Inicjatywa przyciąga też do miasta turystów zaciekawionych cennymi muzealnymi zbiorami i dodatkowymi inicjatywami organizowanymi specjalnie na tę okazję. Dogodne, wieczorne pory zwiedzania i bogaty program w połączeniu z symboliczną opłatą za wstęp od lat przyciągają rzesze odwiedzających. Słynne stały się nawet kolejki chętnych do wejścia do niektórych muzeów.

Czytaj: Potop w Krakowie

Przedsięwzięcie promuje niezwykle bogatą i różnorodną ofertę krakowskich muzeów, a także integruje środowisko muzealnicze Krakowa – biorą w nim udział instytucje miejskie, wojewódzkie, państwowe i prywatne.

– Bardzo mnie cieszy rozwój tej inicjatywy, zwłaszcza, że obecnie to przecież tylko część cyklu Krakowskie Noce, który aktualnie składa się z siedmiu odsłon. Poza dzisiejszym świętem muzeów i Nocą Kin Studyjnych, która w kwietniu zainaugurowała cykl, krakowianie i goście mogą wziąć udział także w: Nocy Tańca, która odbędzie się 3 czerwca, Nocy Teatrów (17 czerwca), Nocy Jazzu (15 lipca), Nocy „Cracovia Sacra” (14 i 15 sierpnia) oraz Nocy Poezji (8 października)

– podkreśla prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Krakowską Noc Muzeów od 2004 r. organizują Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa oraz Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich. Hasło tegorocznej edycji: „Rytmy czcionki” było nawiązaniem do przypadającej w tym roku 550. rocznicy pierwszego druku na ziemiach polskich. Dokładnie 550 lat temu w krakowskim warsztacie bawarskiego drukarza Kaspra Straubego został wydrukowany astronomiczno-astrologiczny kalendarz ścienny – „Almanach Cracoviense ad annum 1474”. Wydarzenie to zapoczątkowało historię drukarstwa – „czarnej sztuki” w Polsce, wynosząc kulturę renesansu nad Wisłą na zupełnie nowy poziom.

Wszędzie kolejki

Noc Muzeów kolejny raz cieszyła się ogromną popularnością. Wielu krakowian postanowiło skorzystać z okazji zwiedzania placówek za darmo. Byli i tacy, którzy, mimo szczerych chęci, musieli odpuścić.

"Po trzech godzinach stania w kolejce, zrezygnowałam" – pisze jedna z internautek i dodaje: "Cieszę się, że inni mieli okazję skorzystać, ale dla mnie stanie tyle czasu bez możliwości skorzystania z toalety jest niemożliwe. Zostało zwiedzanie w normalnej cenie". "Wspaniale, że kolejny raz mogliśmy wybrać się do muzeum. To już nasza rodzinna tradycja. Dzieciom bardzo się podobało" – komentuje inna internautka.

Inf. i foto: UMK

„Potop w Krakowie”. Na miejscu pracują strażacy
Do interwencji strażaków w związku z wodą płynącą ulicą Łowińskiego doszło w środowy poranek (17 maja). W środowy poranek strażacy zostali wezwani pod wiadukt na ul. Łowińskiego. Przyczyną był płynący ulicą potok, który uniemożliwiał spokojny przejazd kierowcom samochodów. Dzięki pracy strażaków pr…

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka