poniedziałek, 31 lipca 2023 17:37

Policja przestrzega przed selfie z Barbie. Popularna zabawa może mieć nieprzyjemne konsekwencje

Autor Mirosław Haładyj
Policja przestrzega przed selfie z Barbie. Popularna zabawa może mieć nieprzyjemne konsekwencje

Policja i Ministerstwo Cyfryzacji ostrzegają: Uważaj na selfie z Barbie. Korzystanie z popularnej aplikacji może być niebezpieczne.

Najpierw była lalka, która podbiła serca dziewczynek na całym świecie. Później przyszedł czas na kasowy film z Margot Robbie w roli głównej. Na koniec pojawia się „barbiemania”, a internet zalewają zdjęcia, przekształcające człowieka w znaną zabawkę.

Filtry do zdjęć to nic nowego – były już fotki z psimi uszami czy aplikacje pozwalające „postarzyć się” o kilkadziesiąt lat. Teraz możemy jednym klikiem przeobrazić się w Barbie albo Kena.

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega jednak, że ta z pozoru niewinna zabawa, to tak naprawdę operacja masowego zbierania danych internautów.

W sieci dostępne są dwie aplikacje: barbieselfie.ai i bairbie.me – obie stanowią duże zagrożenie dla naszych danych.

"Akceptując politykę prywatności usługi barbieselfie.ai, dajemy dostęp do: kamery smatfona, historii płatności, historii lokalizacji GPS, danych rejestracyjnych, dokładnych danych technicznych smartfona, danych o zaangażowaniu użytkownika w mediach społecznościowych, informacji o interakcjach z innymi usługami oraz danych z ankiet i konkursów" - wylicza Ministerstwo Cyfryzacji i dodaje:

Aplikacja bairbie.me nie spełnia wymagań Ogólnego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) o ochronie danych osobowych (RODO) – nie wiemy więc jakie informacje są przejmowane i do czego będą wykorzystywane. Uważajmy na to, co klikamy i bądźmy bezpieczni w sieci.

Inf.: Ministerstwo Cyfryzacji

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka