czwartek, 2 września 2021 06:24

Policjanci podsumowali wakacje nad wodą. Liczby zatrważają

Autor Aleksandra Tokarz
Policjanci podsumowali wakacje nad wodą. Liczby zatrważają

Miliony Polaków spędziło tegoroczne wakacje nad wodą i terenach przywodnych. Nad ich bezpieczeństwem czuwała między innymi policja. Teraz przyszedł czas na podsumowania. Pomimo dużego zaangażowania służb, także w tym roku wielokrotnie doszło do tragicznych zdarzeń. Utonęło ponad 160 osób. Najliczniejszą grupę wśród ofiar stanowili mężczyźni.

W tym roku nad wodą służbę pełniło niemal 500 policjantów. W okresie od 26 czerwca do 31 sierpnia zorganizowano blisko 5 200 patroli wodnych. - Pomimo tak dużego zaangażowania sił i środków policyjnych oraz innych podmiotów nie jest możliwe, aby objąć nadzorem wszystkie akweny. W okresie wakacji na terenie kraju odnotowano 167 utonięć osób, tj. o 43 osoby mniej niż w sezonie wakacyjnym 2020 roku i o 36 mniej niż w roku 2019. Podkreślić należy, iż policjanci podczas prowadzonych działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa na wodach i terenach przywodnych 22 – krotnie podjęli działania skutkujące wyratowaniem osób tonących – informuje Biuro Prewencji KGP.

Najczęściej do wypadków utonięć dochodziło w jeziorach (46), rzekach (29) oraz stawach (27). W morzu utonęło 11 osób. - Do powyższych zdarzeń doszło pomimo dużej aktywności podmiotów uprawnionych do ratownictwa wodnego oraz innych służb, które znajdując się blisko zdarzeń zagrażających życiu natychmiast podejmowały akcje ratownicze. Przyczyn powyższych utonięć należy upatrywać w przecenianiu umiejętności, czy też braku ostrożności, braku respektu do ostrzeżeń sygnalizowanych przez służby ratownicze o niekorzystnych warunkach panujących nad morzem – dodają policjanci.

Najczęściej do wypadków utonięć osób dochodziło w weekendy. Wówczas zginęło 79 osób. Jeśli wziąć pod uwagę pory dnia - były to popołudnia i wieczory (77 osób). Alkohol, jako bezpośrednia przyczyna utonięcia, występował w 14 przypadkach - tak wynika z czynności wykonywanych przez policję na miejscu zdarzenia.

Najliczniejszą grupą wśród ofiar utonięć stanowili mężczyźni (149). Pozostałe przypadki utonięć to kobiety (10) oraz dzieci (8).

W czasie wakacji, w cieniu pandemii, policjanci podczas spotkań profilaktycznych, starali się przekazać osobom wypoczywającym nad wodą podstawowe zasady bezpieczeństwa. Ponadto, podejmowali działania w zakresie oznakowania miejsc niebezpiecznych oraz obejmowali nadzorem, we współpracy z podmiotami wykonującymi ratownictwo wodne te miejsca, które zwyczajowo wykorzystywane są do kąpieli.

fot. Policja

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka