czwartek, 2 września 2021 11:48

Polska rekordzistą w Europie. Chodzi o szczepienia

Autor Mirosław Haładyj
Polska rekordzistą w Europie. Chodzi o szczepienia

Polska zgromadziła największe zapasy szczepionek spośród państw UE, a chętnych do przyjęcia preparatu przeciw koronawirusowi brak.

Na obecną chwilę Polska nie wykorzystała jednej trzeciej dostarczonych dawek szczepionek przeciw koronawirusowi. Gromadzimy największe zapasy ze wszystkich państw, które korzystały z unijnego mechanizmu zamawiania szczepionek. Liczba niewykorzystanych przez Polaków dawek przekracza 15 mln sztuk.

Z lidera szczepień w ciągu 3 miesięcy znaleźliśmy się na końcu zestawienia Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Zdaniem Krzysztofa Łandy, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia w latach 2015-2017 szczepionki należy sprzedać lub oddać, zostawiając preparaty mRNA dla tych osób, które powinny przyjąć trzecią dawkę.

– Powinniśmy zrezygnować z dalszych dostaw szczepionek lub ograniczyć je, o ile to jest możliwe w ramach umowy z producentami

– powiedział w rozmowie z WP Krzysztof Łanda i dodał:

– Nie rozumiem, dlaczego w ogóle zadeklarowaliśmy jako kraj zamówienie na 100 mln dawek szczepionek. Było wiadomo, że taka wartość przewyższa populację kraju. Nawet gdyby wszyscy Polacy zaszczepili się dwiema dawkami, zostałyby miliony niewykorzystanych preparatów. Rządzący nie uwzględnili, że jedna trzecia społeczeństwa jest zakażona, inną zaraźliwą chorobą, paranoją antyszczepionkową.
koronawirus najnowsze informacje

Inf.: wp.pl

Polska

Polska - najnowsze informacje