niedziela, 26 lipca 2020 16:27

Polska szczepionka na SARS-CoV-2 gotowa za 1,5 miesiąca? Ponoć jest nowocześniejsza od amerykańskiej

Autor Katarzyna Domagała
Polska szczepionka na SARS-CoV-2 gotowa za 1,5 miesiąca? Ponoć jest nowocześniejsza od amerykańskiej

Za półtora miesiąca będziemy mieli gotowy prototyp szczepionki na SARS-CoV-2. Będzie działała, mogę podpisać cyrograf z samym diabłem – mówi prof. Andrzej Mackiewicz, wybitny onkolog i immunolog.

Profesor, wspólnie z grupą naukowców z Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, pracuje nad stworzeniem szczepionki na koronawirusa. Na najbliższe pół roku pracy nad szczepionką naukowcy potrzebują 15 mln zł.

Pamiętajmy, że warto wydać te pieniądze, bo zawsze lepiej mieć swój produkt niż kupować szczepionkę z zagranicy. Amerykanie, którzy są w tej chwili najbardziej zaawansowani w pracach nad szczepionką przeciw COVID-19, najpierw będą szczepić ludzi w USA, dopiero potem sprzedadzą szczepionkę innym. Również na szczepionkę z Rosji mamy małe szanse, bo tam obowiązują inne przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Wykorzystajmy to, że mamy wszystko: koncepcję, technologię, linię produkcyjną, zespół naukowców i wieloletnie doświadczenie - mówi prof. Mackiewicz.

Zanim zespół, którym dowodzi prof. Mackiewicz będzie mógł rozpocząć fazę badań szczepionki u ludzi, musi przejść audyty, które jako przedstawiciel Europejskiej Agencji Leków przeprowadza w Polsce Główny Inspektor Farmaceutyczny (jako członka UE obowiązują nas rejestracje europejskie).

Polska szczepionka nowocześniejsza niż amerykańska?

Zdaniem prof. Mackiewicza, "polska szczepionka na COVID-19 jest dużo nowocześniejsza, o dwie generacje do przodu w stosunku do tego, co stworzyli Amerykanie i Chińczycy".

Oni wykorzystują koncepcje szczepionek skonstruowanych na SARS–CoV-1. Takie konstrukty mogą mieć problemy z trwałością - twierdzi profesor.

Ponadto, zauważą, że nie wiadomo jak długo szczepionki będą chroniły przed koronawirusem i jak często trzeba będzie podawać dawki przypominające

Działanie i konstrukcja szczepionki na COVID-19, stworzonej przez zespół prof. Mackiewicza, opiera się na takiej samej technologii, jak szczepionki rakowe. Specjalista tłumaczy, że część mechanizmów obronnych człowieka w przypadku wirusów i nowotworów jest podobna.

Nasze oryginalne lecznicze szczepionki rakowe opierają się na zmodyfikowanych genetycznie komórkach nowotworowych. W szczepionce na COVID-19 zamiast komórek rakowych wykorzystujemy komórki zdrowe, do których wprowadzamy ten sam gen, który wykorzystujemy w szczepionkach rakowych w celu dodatkowej aktywacji mechanizmów odpornościowych (tzw. molekularny adiuwant). Oprócz tego dokładamy jeszcze wybrane geny wirusa m.in. ten odpowiedzialny za wnikanie do komórek osób zakażonych. W uproszczeniu, dochodzi do tworzenia się przeciwciał blokujących jego wnikanie oraz indukcji innych mechanizmów, których nie generują pozostałe szczepionki – wyjaśnia prof. Mackiewicz.

Produkcja szczepionki na SARS-CoV-2

Kolejnym etapem działań przy tworzeniu szczepionki jest jej produkcja.

Praktycznie posiadamy już całą linię produkcyjną do wytwarzania szczepionek komórkowych w warunkach sterylnych. Konieczne będzie również stworzenie odpowiednich banków komórek, ponieważ szczepionka zawiera żywe komórki wymagające przechowywania w ciekłym azocie. Następnie "sztuczne wirusy" namnażane są w hodowli i są gotowe do podania. Wyższością naszej szczepionki jest to, że wstrzykujemy ludziom "gotowe fragmenty wirusa" i nie muszą być one produkowane np. w mięśniu człowieka, tak jak w przypadku szczepionek tworzonych przez Amerykanów - mówi prof. Mackiewicz.

Warto wiedzieć, że profilaktyczna szczepionka na SARS-CoV-2, nad którą pracuje zespół prof. Mackiewicza ma być podawana osobom zdrowym - tak, by zapobiec rozwojowi choroby COVID-19 po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Ponadto, zespół pracuje nad ukierunkowaną immunoterapią przeznaczoną dla chorych na nowotwory, którzy są zakażeni COVID-19. Jej celem jest zahamowanie rozwoju wirusa wraz z jednoczesnym działaniem przeciwnowotworowym.

Źródło: Medonet.pl/ PAP

koronawirus

koronawirus - najnowsze informacje