czwartek, 26 maja 2022 14:12

"Pomagamy wszystkim, którzy potrzebują wsparcia". Przy Galerii Kazimierz działa Punktu Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie

Autor Marzena Gitler
"Pomagamy wszystkim, którzy potrzebują wsparcia". Przy Galerii Kazimierz działa Punktu Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie

W biurze Punktu Informacyjnego dla Obcokrajowców w Krakowie podpisano trójstronne porozumienie o współpracy Fundacji Internationaler Bund Polska z Wojewódzkim Urzędem Pracy i Fundacją Zustricz. O tym jak funkcjonuje punkt usytuowany w Galerii Kazimierz mówi Ludmiła Dymitrow, koordynatorka punktu w Galerii Kazimierz i Katarzyna Lis z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

- Pomagamy osobom z Ukrainy, ale nie tylko, pomagamy wszystkim, którzy przychodzą i potrzebują wsparcia między innymi w szukaniu pracy, kompletowaniu dokumentów, napisaniu CD - mówi Ludmiła Dymitrow, koordynatorka punktu w Galerii Kazimierz. Katarzyna Lis z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie opowiada jak wygląda pomoc w znalezieniu pracy.  

- Odpowiadamy na wszystkie pytania związane z życiem społecznym w Krakowie: jak znaleźć pracę, jak wyrobić Pesel, gdzie są urzędy, jakie badania wykonać w danej sytuacji, jak powinna wyglądać umowa najmu mieszkania - mówi Ludmiła Dymitrow. - Nasze działania są oczywiście na osobach z Ukrainy, które od rozpoczęcia konfliktu wojennego zaczęły przybywać do Krakowa. Były pytania, gdzie uzyskać pomoc, co robić dalej, gdzie znaleźć mieszkanie? Udzielaliśmy informacji o wszystkich magazynach pomocowych w Krakowie i o organizacjach, które pomagają. Obecnie skupiamy się na tym jak zdobyć ubezpieczenie i jak szukać pracy w Krakowie, jak wynająć mieszkanie i jakie są dostępne świadczenia dla uchodźców. Bardzo jesteśmy wdzięczni za współpracę z jednostkami miejskimi Krakowa, czyli urzędami miasta, takimi jak Krakowskie Centrum Świadczeń, które udziela informacji, jakie świadczenia przysługują, w jakich wymiarach, gdzie złożyć wniosek i jak to zrobić. Bardzo mocno współpracujemy z Wojewódzkim Urzędem Pracy, który codziennie w naszym punkcie przy Galerii Kazimierz i pomaga i informuje jak szukać pracy i gdzie to robić, jak powinno wyglądać CD, na co zwracać uwagę przy rozmowie i jak powinna wyglądać umowa - dodaje koordynatorka punktu dla obcokrajowców.  

- Osoby, które tu przychodzą, na starcie zaczynają od wypełnienia ankiety informacyjnej, na podstawie której mamy już wiedzę ogólną czym ta osoba się interesuje, w jakim zawodzie pracowała, jakie posiada wykształcenie. Do tej pory mamy zebrane już ponad 1200 ankiet. Są to głównie osoby z wyższym wykształceniem, które szukają pracy, ale też są gotowe podjąć pracę niekoniecznie w swoim wyuczonym zawodzie czy w zawodzie, w którym do tej pory pracowali, bo to czasami jest trudne w danej chwili - mówi Katarzyna Lis z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, która pełni dyżury w punkcie przy Galerii Kazimierz.  - Niekoniecznie od ręki znajdziemy pracę w tym samym zawodzie, ale osoby, które do nas przychodzą często mają ukryte talenty, które można w wykorzystać i podpowiedzieć im w jakich branżach mogą pracować i się odnaleźć - dodaje.

Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Galerii Kazimierz w Krakowie funkcjonuje już od 4 maja, ale 25 maja odbyło się uroczyste podpisanie umowy o współpracy między trzeba prowadzącymi go podmiotami. Wzięły w nim udział: Maria Wojtacha, dyrektor Fundacji Internationaler Bund Polska, Aleksandra Zapolska założycielka Fundacji Zustricz i Alina Paluchowska wicedyrektorka Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Obecna była również dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Elżbieta Kois-Żurek. Wydział finansuje działanie Centrum Wielokulturowego w Krakowie, w ramach którego działa Punkt dla obcokrajowców. Galerię Kazimierz, która udostępniła przestrzeni dla nowego punktu, reprezentowała Anna Kusior-Jabłońska Senior Marketing Manager Galerii Kazimierz.

W działalność Punktu Informacyjnego dla Obcokrajowców zaangażowane są także organizacje i instytucje pozarządowe, takie jak Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, JCC, Fundacja Zustricz czy Związek Centralny Dzieła Kolpinga w Polsce oraz jednostki publiczne, których przedstawiciele będą również udzielać porad, m.in.: Urząd Miasta Krakowa, Krakowskie Centrum Świadczeń, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie czy Państwowa Inspekcja Pracy.

Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Galerii Kazimierz (przy wejściu od strony ulicy Rzeźniczej) czynny jest od poniedziałku do soboty w godz. 9-19. Na miejscu osoby potrzebujące mogą liczyć na bezpłatną pomoc prawną, psychologiczną, czy w poszukiwaniu pracy. W Punkcie odbywać się będą również liczne warsztaty ułatwiające życiowy start, np. kursy językowe czy zajęcia wspierające przygotowanie CV.

fot. Fundacja Internationaler Bund Polska

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka