czwartek, 5 listopada 2020 16:46

Potrzeba 2000 medyków i obsługi. Co z rekrutacją do szpitali tymczasowych?

Autor Marzena Gitler
Potrzeba 2000 medyków i obsługi. Co z rekrutacją do szpitali tymczasowych?

-Szacujemy, że do pracy w szpitalach tymczasowych byłoby potrzebnych około tysiąc osób z personelu medycznego i tysiąc innych osób mogących udzielić wsparcia - informuje wojewoda. Ile osób zgłosiło się w pierwszym dniu rekrutacji?

W Małopolsce tworzone są cztery szpitele tymczasowe. Pierwszy, będący filią Szpitala Uniwersyteckiego już funkcjonuje w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Krakowie. Na razie ma 40 miejsc, ale w planach jest nawet 200. Oprócz tego utworzone mają być szpitale tymczasowe w hali Expo Kraków, w Tauron Arenie i hali Cracovii. Pisaliśmy o tym tu:

Grupa Azoty wybuduje szpital tymczasowy w Krakowie. Gdzie powstanie?
Na mocy ustaleń pomiędzy Grupą Azoty a Ministerstwem Aktywów Państwowych, spółka wybuduje szpital tymczasowy w Krakowie przy ul. Focha. Docelowo znajdzie się w nim 150 łóżek dla pacjentów zmagających się z COVID-19.
Kraków. Kolejny szpital tymczasowy powstanie w Tauron Arenie
O wyborze tej lokalizacji poinformował Tauron, który ma utworzyć również szpital w Krynicy-Zdroju. Na razie jednak nie został utworzony nawet już wcześniej zapowiadany szpital tymczasowy w hali EXPO Kraków.
Małopolska. Szpital tymczasowy tylko na 32 łóżka! Jest pierwsza decyzja wojewody
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył w sobotę dyrektorowi Szpitala Uniwersyteckiego Marcinowi Jędrychowskiemu podpisaną przez ministra zdrowia decyzję dotyczącą utworzenia szpitala tymczasowego w kompleksie budynków przy ul. Kopernika 50/Botaniczna 3.

Dziś rozpoczął się nabór pracowników do tych placówek.

Poszukiwani medycy i personel do szpitali tymczasowych! Brakuje pracowników
Walka z koronawirusem wkracza w kolejną fazę. Ze względu na coraz większą liczbę zakażeń rosną też potrzeby w zakresie stałego rozwijania bazy łóżek dla pacjentów z COVID-19. To pod tym kątem w każdym województwie tworzone są szpitale tymczasowe, a w szpitalach zwiększana jest liczba tzw. łóżek covi…

Jest 107 potrzeba... 2000 tysiące

-Pierwsza doba funkcjonowania infolinii oraz formularza dla osób zainteresowanych pracą w szpitalach tymczasowych napawa optymizmem - ocenia wojewoda. - Już po paru godzinach otrzymaliśmy kilka zgłoszeń, a dziś do godziny  15.30 poprzez formularz zgłoszeniowy zgłosiło się łącznie 107 osób. Szacujemy, że do pracy w szpitalach tymczasowych byłoby potrzebnych  około tysiąc osób z personelu medycznego i tysiąc innych  osób mogących udzielić wsparcia. Dlatego oczywiście będzie to proces  etapowy.

Pełna mobilizacja

Oprócz tworzenia dodatkowych miejsc w szpitalach tymczasowych, na razie dla chorych na covid wyłączanych jest coraz więcej miejsc w szpitalach wojewódzkich i powiatowych. Na liście szpitali  objętych decyzjami Wojewody Małopolskiego jest ok. 50 placówek. Angażują  się one na coraz większym poziomie - informuje Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. - W uzgodnieniu z Małopolskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia na bieżąco wydajemy decyzje dotyczące zwiększania bazy łóżek dla pacjentów z COVID-19.

20 października było na mocy tych decyzji ponad 1900 łóżek, zaś na koniec października – ponad 2900. Na koniec tego tygodnia będzie ich około 3400 - zapowiada wojewoda. - Dzisiaj odbyły się kolejne  wideokonferencje z dyrektorami małopolskich szpitali. W oparciu o  ustalenia z tych spotkań wydamy dalsze decyzje jeszcze dodatkowo zwiększające liczbę łóżek dla zakażonych pacjentów.

zobacz też:

Małopolska. Gwałtowny wzrost zgonów na COVID, a będzie jeszcze gorzej!
Dziś przybyły 2342 osoby, u których potwierdzono koronawirusa. Proporcjonalnie do wzrostu zakażeń przybywa też zgonów. W sumie w ciągu ostatniego miesiąca zmarło 74% wszystkich osób, które w Małopolsce przegrały z koronawirusem!
Wieliczka. Apel samorządowców w sprawie koniecznych działań w obszarze ochrony zdrowia
Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł wraz ze Stowarzyszeniem Samorządy dla Polski Ruch Wspólna Polska apelują do rządu o wprowadzenie rozwiązań, które ułatwią walkę z pandemią. O jakie zmiany chodzi?
Nowy Targ. Dyrektor Wierzba: Szpital funkcjonuje dzięki nadludzkiemu wysiłkowi jego pracowników
Rosną słupki zakażeń na koornawirusa w kraju i regionie. Do wtorku 3 listopada na Podhalu, od początku epidemii, zachorowało już 4256 osób. Liczba aktywnie chorych wynosi prawie 2 tys. Ilość zachorowań niepokoi, sprawia bowiem, że rośnie odsetek osób wymagająca hospitalizacji. A sytuacja w służbie z…
koronawirus najnowsze informacje

Małopolska - najnowsze informacje