piątek, 3 grudnia 2021 07:04

Poważna sytuacja u naszych sąsiadów. Niezaszczepionych czeka lockdown

Autor Aleksandra Tokarz
Poważna sytuacja u naszych sąsiadów. Niezaszczepionych czeka lockdown

Nowe, ogólnokrajowe ograniczenia dla krajów związkowych uzgodniono w Niemczech. Do końca tego roku wydana ma zostać również rekomendacja w sprawie powszechnego obowiązku szczepień. Jak wynika ze słów kanclerz Angeli Merkel, sytuacja pandemiczna u naszych sąsiadów jest bardzo poważna.

- Obciążenie pracą w szpitalach dochodzi w niektórych przypadkach do punktu krytycznego – powiedziała podczas konferencji prasowej w Berlinie, po konsultacjach między rządem federalnym a rządami landów, kanclerz Niemiec Angela Merkel. Podkreśliła znaczenie szczepień przypominających.

Zapowiedziała także, iż Rada Etyki poproszona zostanie o rekomendację w sprawie obowiązkowych szczepień do końca roku. - Uważam, że obowiązkowe szczepienia są sposobem na wyjście z kryzysu - oznajmiła.

Jak wynika z ustaleń rządu federalnego i rządów krajów związkowych tylko osoby zaszczepione i wyleczone mogą odwiedzać sklepy. Wyłączone z tej zasady zostały sklepy z artykułami codziennego użytku - drogerie czy supermarkety.

W obiektach rozrywkowych i kulturalnych obowiązywać będzie zasada 2G - w praktyce oznacza to, iż kina, teatry, restauracje i inne obiekty będą dostępne tylko dla osób zaszczepionych i wyleczonych. Opcjonalnie można dodatkowo zalecić aktualny test na obecność koronawirusa (2G-plus).

Osoby nieszczepione mogą się teraz spotkać tylko z dwoma osobami z jednego innego gospodarstwa domowego. Dotyczy to również spotkań prywatnych.

koronawirus najnowsze informacje

inf. RMF FM, fot. ilustracyjne/unsplash

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje