środa, 7 października 2020 13:21

Powiat nowosądecki: W 14 szkołach potwierdzono zakażenia koronawirusem

Autor Aleksandra Tokarz
Powiat nowosądecki: W 14 szkołach potwierdzono zakażenia koronawirusem

WSSE w Krakowie poinformowało dziś o kolejnych 20 przypadkach zakażeń, pochodzących z terenu powiatu nowosądeckiego i miasta Nowego Sącza. W powiecie nowosądeckim, od początku roku szkolnego, zakażenie potwierdzono w 14 szkołach.

15 nowych zakażeń koronawirusem w powiecie nowosądeckim i 5 w Nowym Sączu. Sytuacja jest o tyle niebezpieczna, iż obecnie w całej Małopolsce większość przypadków, to przypadki rozproszone. Oznacza to, że nie ma żadnych nowych ognisk, a do zakażenia może dojść wszędzie - w sklepie, komunikacji miejskiej czy restauracji. Obecnie, zarówno powiat, jak i miasto, znajdują się w strefie żółtej. Sytuacja nie zmieni się prawdopodobnie także w najbliższą sobotę.

Małopolska: Strefy żółte i czerwone - tak źle jeszcze nie było
11 powiatów w strefie żółtej, 5 w czerwonej – tak może już jutro wyglądać mapa Małopolski. Przypomnijmy: w tej chwili Małopolska jest jednym z województw z największymi obostrzeniami. Mamy 4 powiaty w strefie czerwonej: myślenicki, limanowski, nowotarski i tatrzański. I 4 w żółtej – wadowicki, susk…

14 placówek oświatowych z terenu powiatu nowosądeckiego znalazło się na liście miejsc, w których potwierdzono zakażenie koronawirusem. Od początku roku szkolnego potwierdzone przypadki COVID-19 wystąpiły w następujących miejscach:

  • jednym przedszkolu na terenie miasta Grybów,
  • trzech szkołach podstawowych na terenie miasta i gminy Krynica Zdrój oraz gminy Chełmiec,
  • trzech zespołach szkolno-przedszkolnych na terenie gminy Łącko, miasta Muszyna oraz Krynica Zdrój,
  • zespole szkół na terenie gminy Chełmiec,
  • dwóch liceach ogólnokształcących, technikum, ponadpodstawowej szkole zawodowej, zespole szkolno-przedszkolnym oraz szkole podstawowej w Nowym Sączu.

Jak informuje sanepid wobec osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 zostały przeprowadzone dochodzenia epidemiologiczne oraz podjęto czynności mające na celu zapobieganie oraz zwalczanie szerzenia się zakażeń i zachorowań.

-W przypadku osób, które miały styczność ze źródłem biologicznym czynnika chorobotwórczego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu nałożył obowiązek poddania się kwarantannie – informuje Mateusz Wójcik, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu.

Sanepid nie podaje jednak dokładnej ilości osób zakażonych, pochodzących z konkretnych szkolnych ognisk. Zgodnie z danymi przekazanymi przez WSSE w Krakowie, do dnia dzisiejszego w szkołach w powiecie nowosądeckim potwierdzono 27 zakażeń. W Nowym Sączu 4.

fot. ilustracyjne

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje