piątek, 18 sierpnia 2023 10:18

Pożar pomieszczenia stolarni służącego do suszenia trocin. Na szczęście to tylko ćwiczenia

Autor Marzena Gitler
Pożar pomieszczenia stolarni służącego do suszenia trocin. Na szczęście to tylko ćwiczenia

W sobotę (12 sierpnia) Zarząd Gminny ZOSP RP w Łękawicy oraz Gmina Łękawica zorganizowali ćwiczenia dla jednostek OSP z terenu gminy Łękawica i Gilowice pod kryptonimem „Stolarnia I”.

Założeniem ćwiczeń był pożar wewnątrz hal produkcyjnych przy pełnym procesie produkcyjnym. Scenariusz zakładał pożar pomieszczenia stolarni służącego do suszenia trocin. Powierzchnia zakładu to 600 m2, na której poszkodowanych zostało 6 pracowników. Ogień przenosił się na pokrycie dachowe (blacha) od strony północnej w kierunku południowym. Dodatkowo w zdarzeniu brał udział właściciel firmy, z którym (według scenariusza) po zgłoszeniu nie było kontaktu. Ćwiczenia zrealizowano w zakładzie przetwórstwa drewna na ul. Stolarskiej w Łękawicy.

Do zadań OSP po przybyciu na miejsce zdarzenia należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, rozpoznanie zagrożenia, dotarcie do poszkodowanych, ewakuacja ze strefy pożaru, ugaszenie pożaru, obrana budynku nieobjętego ogniem oraz zbudowanie punktu czerpania wody (nie było hydrantów).

Druhowie ćwiczyli m. in. Prowadzenie akcji gaśniczej w aparatach ochrony dróg oddechowych,  podawanie prądów wody w natarciu i obronie, dowożenie wody z punktu czerpania wody, organizację sztabu i punkt przyjęcia sił i środków.

Po ćwiczeniach odbyło się podsumowanie całości przez wizytujących wydarzenie przedstawicieli KP PSP w Żywcu oraz członków ZG ZOSP RP z gminy Łękawica i ZG ZOSP RP z gminy Gilowice.

Swoją sprawność sprawdzili druhowie z OSP: z Łękawica, Kocierz Moszczanicki, Kocierz Rychwałdzki, Okrajnik, Gilowice i Rychwałd.

Inf. dh Szymon Barglik/UG Łękawica, fot. Fb. OSP Łękawica

Żywiec - najnowsze informacje

Rozrywka