niedziela, 12 lutego 2023 08:49

Proszowice. Oddział Ginekologiczno-Położniczy do likwidacji. Co z pacjentkami?

Autor Patryk Trzaska
Proszowice. Oddział Ginekologiczno-Położniczy do likwidacji. Co z pacjentkami?

Nie widać końca problemów proszowickiego szpitala. We wtorek (7 lutego) Rada Społeczna zezwoliła na likwidację Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i Noworodków. Co teraz czeka pacjentki?

O problemach w proszowickim szpitalu informowaliśmy już w listopadzie. Wtedy też Oddział Ginekologiczno-Położniczy i Noworodków przeszedł w tryb ambulatoryjny po odejściu kierownika. "W związku z jednostronną, nieoczekiwaną decyzją o odejściu Pana Doktora Michała Kwiatkowskiego- Kierownika Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i Noworodków informujemy, iż obecnie oddział działa w trybie pół ambulatoryjnym z powodu zmniejszonej obsady personalnej- lekarskiej. Podejmujemy wszelkie kroki w kierunku pozyskania do współpracy dodatkowych lekarzy ginekologów." – pisał w listopadzie Szpital w Proszowicach.

Sytuacja nie uległa jednak poprawie, ponieważ już w grudniu zawieszono całkowicie funkcjonowanie oddziału ze względu na brak obsady lekarskiej.

Położne i pielęgniarki wciąż starają się uratować oddział i zbierają podpisy pod petycją w tej sprawie, jednak wydaje się, że symboliczny gwóźdź do trumny został już przybity. We wtorek Rada Społeczna proszowickiego szpitala zezwoliła na likwidację Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i Noworodków. Za tą decyzją zagłosowało aż ośmioro spośród jedenastu członków rady obecnych na spotkaniu.

Przed spotkaniem Rady Społecznej Zbigniew Torbus (pełniący obowiązki dyrektora szpitala w Proszowicach – przyp. red.) przedstawił wyliczenia finansowe za ostatnie dwa latach. Pokazują one tragiczną sytuację szpitala oraz samego Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i Noworodków. Wynika z nich, że w ostatnich dwóch latach przyniósł on straty na poziomie 6,5 miliona złotych.

Taka decyzja w praktyce oznacza, że pacjentki będą odesłane do innych placówek, co w przypadku kobiet w ciąży może być bezpośrednim zagrożeniem życia. Z informacji pojawiających się w przestrzeni medialnych wynika, iż dyrekcja szpitala jest świadoma, że utrzymanie się takiego stanu rzeczy w dłuższej perspektywie czasu może przełożyć się na mniejszą ilość urodzeń w Proszowicach.

fot. fb Szpital w Proszowicach

Proszowice - najnowsze informacje