czwartek, 24 czerwca 2021 07:37

„Przed nami dużo pracy”. Jest zgoda w sprawie Aglomeracji Tarnowskiej

Autor Aleksandra Tokarz
„Przed nami dużo pracy”. Jest zgoda w sprawie Aglomeracji Tarnowskiej

Mimo wielu sporów, które toczyły się od miesięcy, decyzja zapadła. Podczas środowego (23 czerwca) spotkania prezydent Tarnowa ze starostą tarnowskim, burmistrzami i wójtami z regionu tarnowskiego zgodnie zdecydowali, co do stworzenia Stowarzyszenia Aglomeracja Tarnowska. To będzie mogło między innymi pozyskiwać pieniądze unijne dla regionu w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Wszyscy uczestniczący w procesie tworzenia nowej struktury zgodzili się na ustaloną wersję statutu.

Spory dotyczyły sprawowania szefostwa w stowarzyszeniu. Podczas spotkania w Sali Lustrzanej dyskutowano jeszcze nad niektórymi punktami statutu Stowarzyszenia Aglomeracja Tarnowska. Nie zabrakło kontrowersji, jednak ostatecznie burmistrzowie i wójtowie zdecydowali, iż pora rozpocząć konkretne działania i jak najszybciej stowarzyszenie zarejestrować. Swój akces do stowarzyszenia zgłosił również Powiat Tarnowski, co wszyscy zgodnie zaakceptowali.

- Ustalono, iż 5 lipca wszyscy zainteresowani spotkają się ponownie, zostaną podpisane niezbędne do rejestracji dokumenty oraz ukonstytuuje się zarząd stowarzyszenia i komisja rewizyjna. Prezesem stowarzyszenia jest, zgodnie z wynegocjowanym statutem, prezydent Tarnowa, wybranych zostanie dwóch wiceprezesów i dwóch członków zarządu – informuje Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa.

Wspólnie podjęta decyzja umożliwia rejestrację i przystąpienie do prac nad strategią, która jest niezbędna, aby stowarzyszenie mogło starać się o fundusze unijne w ramach w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W strategii znajdą się różne dziedziny i partnerskie projekty służące wzmacnianiu relacji funkcjonalnych Tarnowa oraz miast i gmin na obszarze, które swoim zakresem działania obejmuje Stowarzyszenia Aglomeracja Tarnowska.

Tarnów. W tym miejscu stanie mobilny punkt szczepień. Chętni przyjmą jednodawkowy preparat
Wiadomości Tarnów. Osoby w wieku 18-60 lat będą mogły się w nim zaszczepić jednodawkowym preparatem firmy Johnson & Johnson.

- Przed nami dużo pracy, ale wierzę w ostateczny sukces wspólnych działań, które przełożą się na konkretne unijne pieniądze i w efekcie na poprawę warunków życia mieszkańców wszystkich miast i gmin wchodzących w skład stowarzyszenia – podkreśla Roman Ciepiela. – Burmistrzowie i wójtowie to ludzie z potężnym doświadczeniem samorządowym, mający wsparcie swoich współpracowników z dużym potencjałem intelektualnym i jestem przekonany, że nasza współpraca szybko przyniesie pozytywne rezultaty.

W skład stowarzyszenia wejdą następujące miasta i gminy: Tarnów, Powiat Tarnowski, Dąbrowa Tarnowska, Ciężkowice, Radłów, Ryglice, Tuchów, Zakliczyn, Żabno, gmina Tarnów, Skrzyszów, Gromnik, Pleśna, Lisia Góra, Wietrzychowice, Wierzchosławice, Szerzyny, Rzepiennik Strzyżewski.

Priorytety planowej strategii dotyczą przede wszystkim bezpieczeństwa cyfrowego, ochrony przed zmianami klimatu, przygotowania kadr dla nowoczesnej gospodarki, kultury i nauki, rozwoju infrastruktury dla turystyki, a także wsparcia ochrony zdrowia.

fot. Paweł Topolski/UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje