wtorek, 11 stycznia 2022 21:58

Przełomowe odkrycie polskich naukowców! Znają wariant genetyczny ciężkiego przebiegu Covid-19

Autor Mirosław Haładyj
Przełomowe odkrycie polskich naukowców! Znają wariant genetyczny ciężkiego przebiegu Covid-19

We wtorek naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) przekazali, że udało im się zidentyfikować wariant genetyczny, predysponujący do ciężkiego przebiegu koronawirusa.

W czwartek na konferencji prasowej zostaną przedstawione szczegóły odkrycia naukowców z Białegostoku. Na spotkaniu będzie obecny m.in. minister Adam Niedzielski.

– W projekcie kierowanym przez prof. dr. hab. nauk medycznych Marcina Moniuszko oraz dr. hab. nauk biologicznych Mirosława Kwaśniewskiego udało się zidentyfikować wariant genetyczny, który ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu oraz śmierci z powodu COVID-19. Szacuje się, że posiada go nawet 14 proc. Polaków, choć ogółem w populacji europejskiej występuje z częstością około 9 proc. Zdaniem autorów odkrycia, może ono pomóc we wczesnym identyfikowaniu tych najbardziej zagrożonych pacjentów

– poinformował Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Odkrycie naukowców dowodzi, że nie tylko wiek i otyłość są czynnikami ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem, a nawet zgonu:

– Badanie wykazało, że oprócz zaawansowanego wieku i otyłości, czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, i to nawet bardziej istotnym niż tak zwane choroby współistniejące, jest nasz profil genetyczny. Posiadanie jednej z wersji genu zlokalizowanego na chromosomie 3 sprawia, że, w przypadku zakażenia koronawirusem, jesteśmy ponad dwukrotnie bardziej narażeni na ciężki, a nawet śmiertelny przebieg COVID-19.

Naukowcy chcieliby, aby, dzięki ich odkryciu, opracowano test genetyczny, który mógłby zidentyfikować osoby ze wspomnianym wariantem genetycznym.

Inf.: UMB

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka