poniedziałek, 22 listopada 2021 16:23

Lusławice. Przybliżą niezwykły świat Pendereckiego. We wtorek wyjątkowe urodziny mistrza

Autor Marzena Gitler
Lusławice. Przybliżą niezwykły świat Pendereckiego. We wtorek wyjątkowe urodziny mistrza

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zaprasza we wtorek na 88 urodziny swojego założyciela. W programie mnóstwo nie tylko muzycznych atrakcji dla każdego.

23 listopada to dzień poświęcony Patronowi Europejskiego Centrum Muzyki, Krzysztofowi Pendereckiemu. Z okazji 88. rocznicy urodzin Mistrza w Lusławicach, w gminie Zakliczyn, w siedzibie ECM, odbędzie się dzień otwarty wypełniony wspomnieniami i muzyką.

Europejski Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego przygotowało bogaty i urozmaicony program, skierowany do różnych grup wiekowych. Jak podkreśla Mateusz Kluza z ECM, w ten niekonwencjonalny sposób organizatorzy chcą chcielibyśmy wprowadzić uczestników wydarzenia do uniwersum Kompozytora, ukazując konteksty jego życia i twórczości, a także towarzyszących mu lub stworzonych przez niego symboli i motywów.

Wiodącym elementem narracji tego dnia będzie Kosmogonia – tytuł jednego z dzieł Krzysztofa Pendereckiego będący jednocześnie symbolicznym ujęciem ogółu kontekstów, inspiracji i relacji, w których obracał się za życia Kompozytor, i które wciąż obecne są w kanonie kultury polskiej i światowej.

Od wczesnych godzin ECM czeka na grupy szkolne, dla których przygotowano bezpłatne warsztaty "Alfabet Pendereckiego" oraz "Penderecki przez dziurkę od klucza". - Przygotowaliśmy dla nich specjalną propozycję niekonwencjonalnych zajęć z elementami zabawy i warsztatów twórczych wspierających aktywność najmłodszych słuchaczy - zapowiada Mateusz Kluza.

Dalszą część Dnia Otwartego otworzy o godzinie 12:00 koncert Orkiestry Stołecznego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, która pod kierownictwem Jurka Dybała zaprezentuje wybrane dzieła Krzysztofa Pendereckiego oraz Antonina Dvořáka. Koncert ten jest otwarty dla publiczności, obowiązuje system bezpłatnej rezerwacji biletów.

Południowy koncert stanowi jednocześnie rozpoczęcie programu skierowanego do seniorów, którego dalszą częścią będzie wykład Agnieszki Malatyńskiej, autorki cyklu audycji "Labirynt Pendereckiego", realizowanych na antenie Radia Kraków. Po wykładzie odbędzie się bezpłatne zwiedzanie ekspozycji multimedialnej "Krzysztof Penderecki - Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku".

Główną część Dnia Otwartego stanowić będzie program popołudniowy, rozpoczynający się o godzinie 16:00.

- Serdecznie zachęcamy, aby zaplanować pobyt w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego o dowolnej godzinie w trakcie wtorkowego popołudnia i wieczoru. Czekać na Państwa będą pokazy mappingu, muzyka na żywo w wykonaniu tria jazzowego, ekspozycja multimedialna, tworzenie muralu na żywo, otwarta próba Sinfonietty Cracovii, a także wieczorne spacery z przewodnikiem do lusławickiego Arboretum oraz inne wydarzenia towarzyszące - zaprasza przedstawicel ECM.

Zwieńczeniem wieczoru będzie koncert ATOM STRING QUARTET prezentującego autorski, przyjęty z wielkim entuzjazmem publiczności projekt "Penderecki”. Więcej informacji na www.penderecki-center.pl.

Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy, a zmarł już blisko dwa lata temu - 29 marca 2020 roku w Krakowie. W tym roku obchodziłby 88 urodziny. Jego oficjalny pochówek został zaplanowany na 29 marca 2022 roku. Urna z prochami wybitnego kompozytora została tymczasowo złożona w kościele św. Floriana w Krakowie. Pogrzeb i przeniesienie urny do Panteonu Narodowego w w stolicy Małopolski będzie uroczystością państwową.

foto: Wiesław Majka / krakow.pl

Tarnów - najnowsze informacje