sobota, 6 stycznia 2024 06:28

„Przybyli do żłóbka, by pokłonić się Jezusowi”. Kim naprawdę byli Trzej Królowie?

Autor Mirosław Haładyj
„Przybyli do żłóbka, by pokłonić się Jezusowi”. Kim naprawdę byli Trzej Królowie?

Trzej Królowie przybyli ze Wschodu do groty w Betlejem, by pokłonić się małemu Jezusowi. Kim byli tajemniczy mędrcy?

W czasie Bożego Narodzenia można usłyszeć opowieści o Trzech Królach, którzy, podążając za gwiazdą, dotarli do Betlejem, aby oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi. Historia ta jest głęboko zakorzeniona w tradycji chrześcijańskiej, ale kim naprawdę byli Trzej Królowie? Co kryje się za biblijną narracją?

Początki tradycji Trzech Króli

Trzej Mędrcy, znani również jako Trzej Królowie, są postaciami opisanymi na kartach Nowego Testamentu (ewangelia św. Mateusza). Jednak sam tekst nie dostarcza zbyt wielu szczegółów na temat tych postaci. Tradycja chrześcijańska przekształciła tę historię w bardziej rozbudowany mit, nadając Trzem Królom imiona: Melchior, Baltazar i Kacper.

Symbolika i znaczenie

Trzej Królowie przynieśli dla Dzieciątka dary. Melchior ofiarował kadzidło, co symbolizowało boskość Jezusa. Kadzidło było używane w obrzędach religijnych. Dar ten miał podkreślić boską naturę narodzonego w betlejemskiej grocie dzieciątka.

Baltazar przyniósł Jezusowi złoto, które było symbolem królewskości. Ten dar miał podkreślać, że maleńkie dziecię jest zarówno Bogiem, jak i Królem.

Z kolei Kacper ofiarował Jezusowi mirrę - substancję używaną do balsamowania zmarłych. Dar ten symbolizuje ludzką naturę Jezusa i zapowiada jego późniejszą ofiarę za grzechy ludzkości.

Teorie na temat tożsamości Trzech Króli

Trzej Królowie reprezentują różnorodność narodów, które oddają pokłon Mesjaszowi. Tradycyjnie Melchior jest przedstawiany jako starzec z Azji, Baltazar jako młody czarnoskóry król z Afryki, a Kacper jako młodzieniec z Europy. Niektórzy badacze sugerują, że Trzej Królowie mogli być prorokami lub filozofami ze Wschodu, poszukującymi duchowego przywódcy.

Historia obchodzenia Święta Trzech Króli

Święto Trzech Króli, obchodzone 6 stycznia, ma głębokie korzenie w tradycji chrześcijańskiej. Dzień ten upamiętnia zakończenie okresu Bożego Narodzenia i symboliczne spotkanie Jezusa z przedstawicielami różnych kultur i narodów. Tego dnia w wielu miastach na całym świecie organizowane są pochody Trzech Króli. Samo święto Trzech Króli staje się okazją do refleksji nad tajemniczym przesłaniem, jakie niesie ta biblijna historia, jednocześnie łącząc różne kultury i tradycje.

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka