poniedziałek, 19 sierpnia 2019 10:26

Rodzaje past do zębów – jaka pasta jest najlepsza?

Autor Głos 24
Rodzaje past do zębów – jaka pasta jest najlepsza?

Każdy z nas myje zęby przynajmniej dwa razy dziennie przy pomocy nie tylko szczoteczki, ale i pasty do zębów. Bardzo ważne jest, by używać pasty, która jest odpowiednio dobrana do naszych indywidualnych potrzeb. Nie ma jednej uniwersalnej pasty, która spełniałaby wymagania każdego z nas, gdyż każdy ma inne potrzeby, inne problemy w obrębie jamy ustnej. Dlatego postanowiliśmy skupić się na cechach poszczególnych rodzajów past, by ułatwić użytkownikom wybór tej najlepszej.

Z pewnością w wyborze nie pomaga szeroka gama dostępnych na rynku produktów. Pasty do zębów różnią się między sobą nie tylko składem, który determinuje ich działanie, ale także ścieralnością szkliwa i zębiny. W razie wątpliwości co do tego, której pasty powinniśmy używać, możemy skonsultować się z naszym dentystą.

Rodzaje past do zębów

Pasty uniwersalne – nie da się ukryć, że jest to najpopularniejszy rodzaj past. Najczęściej wybierane są przez osoby, które nie mają lub nawet nie wiedzą, że występują u nich problemy z zębami. Skład tych past jest tak dobrany, by ich działanie było ogólne i nie skupiało się na żadnym konkretnym problemie. Po prostu maja za zadanie wyczyszczenie zębów i zadbanie o ich ochronę.

Pasty wybielające – jak sama nazwa wskazuje, maja one za zadanie wybielić zęby. Pamiętajmy jednak, że ich działanie może poprawić koloryt zębów, ale nie da takich efektów jak profesjonalny zabieg laserowego wybielania. W ich składzie możemy znaleźć substancje chemiczne, wspomagające rozpuszczanie osadu oraz granulki i drobinki, które intensywnie, mechanicznie oczyszczają powierzchnię zębów. Tego rodzaju past nie wolno używać dłużej, niż 2 miesiące!

Pasty do zębów wrażliwych (nadwrażliwych) – zazwyczaj w ich składzie znajduje się dodatek chlorku lub azotanu potasu, którego celem jest zabezpieczenie zębów przed wzmożonym odczuwaniem bodźców zewnętrznych.

Pasty chroniące przed paradontozą – przede wszystkim ich celem jest łagodzenie objawów zapalenia dziąseł, a także zapobieganiu powstawania takowych. Najczęściej w ich składzie znajdują się wyciągi z ziół, m.in. z rumianku, eukaliptusa, melisy.

Pasty do protez – by nie uszkodzić, ani nie zarysować protezy, pasty te cechują się bardzo delikatnym składem. Maja one za zadanie oczyszczanie protez z osadu nazębnego i resztek pokarmu.

Pasty dla dzieci – w większości są to pasty bez fluoru lub takie, gdzie jego zawartość jest bardzo niewielka. Zamiast niego, w składzie tych past znajduje się ksylitol, który zapobiega powstawaniu próchnicy.

Współczynniki RDA i REA – o czym nas informują?

Bardzo często ich wartości możemy znaleźć na opakowaniu pasty. RDA jest współczynnikiem ścieralności pasty dla zębiny, a REA to współczynnik ścieralności dla szkliwa. Im wyższa jest ich wartość, tym pasta ma większe działanie ścierające. Większość osób wybiera pasty o jak najwyższych wartościach RDA I REA, gdyż są przekonani, że dzięki nim lepiej doczyszczą zęby. Jest to błąd. Przede wszystkim wartość tych współczynników powinniśmy dobrać odpowiednio do kondycji, w jakiej znajdują się nasze zęby. Ponadto, każdy rodzaj pasty cechuje się innymi wartościami RDA i REA, np. pasty do zębów wrażliwych będą miały niskie wartości, a pasty wybielające wyższe.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o myciu zębów

Mycie zębów to nie do końca taka prosta czynność, jak nam się wydaje. Jest kilka bardzo ważnych rzeczy, które powinniśmy wiedzieć o prawidłowym szczotkowaniu.

Jak często myć zęby?

Już od dziecka dostajemy informacje z różnych źródeł odnośnie tego, jak często powinniśmy myć zęby. Jedne mówią, że 2 razy dziennie – rano i wieczorem, inne, że 3 razy dziennie, a kolejne, że po każdym posiłku. Komu wierzyć? Najlepiej myć zęby rano, wieczorem i po każdym posiłku (śniadanie, obiad, kolacja). Pamiętajmy, że mycie zębów rano oznacza umycie ich po śniadaniu, a wieczorne szczotkowanie – po kolacji, a przed snem. Często zdarza nam się zjeść kolacje o np. 20, a położyć się kilka godzin później, gdzie w międzyczasie jeszcze się czegoś napijemy lub przegryziemy jakiś smakołyk. Równie ważne jest, że po zjedzeniu niektórych rzeczy (owoców, kawy), musimy z myciem zębów chwile poczekać, by poziom kwasów w jamie ustnej się ustabilizował.

Jak długo powinno trwać mycie zębów?

Żeby powinno się myć ok. 2 – 3 minut, jednak nie krócej niż 2 minuty, by substancje zawarte w paście miały szansę zacząć działać na płytkę nazębną. Nie powinno się też przekraczać 3 minut, by nie doprowadzić do nadmiernego starcia szkliwa lub podrażnienia dziąseł.

Jaką szczoteczkę powinniśmy wybrać?

Po pierwsze, stwierdzenie, że szczoteczki o twardym włosiu lepiej czyszczą zęby, jest błędne. Twardość włosia powinna być dobrana do wrażliwości naszych zębów i dziąseł. Jeśli posiadamy twardą szczoteczkę, która w czasie szczotkowania powoduje u nas dyskomfort i drażni dziąsła, powinniśmy zmienić ją na taką z miękkim włosiem. Ciekawym rozwiązaniem są też szczoteczki elektryczne. Najpopularniejsze modele zapewniają nieporównywalnie efektywniejsze i dokładniejsze mycie niż jej manualny odpowiednik. W tej kategorii dużą popularnością cieszą się szczoteczki soniczne Philips Sonicare.

Ile pasty do zębów nakładać na szczoteczkę?

Nakładanie na szczoteczkę zbyt dużej ilości pasty wcale nie poprawi jakości czyszczenia zębów, a wręcz jest niezdrowe. Zaleca się stosowanie ilości pasty, której wielkość odpowiada mniej więcej ziarenku grochu i nie jest większa niż połowa powierzchni główki szczoteczki.

Jaką pastę do zębów wybrać?

W ofercie aptek, drogerii i innych sklepów jest bardzo szeroka gama past do zębów. Decydując się na którąś z nich, powinniśmy dobrać jej właściwości do naszych potrzeb i wymagań. Dostępne są takie rodzaje past, jak: pasty bez fluoru, do zębów i dziąseł wrażliwych, wybielające, do czyszczenia protez czy przeciw paradontozie. Na pewno każdy znajdzie pastę o odpowiednim działaniu.

Jak często wymieniać szczoteczkę do zębów?

Szczoteczkę powinno się wymieniać regularnie co ok. 2 – 3 miesiące, lub kiedy włosie szczoteczki jest już zużyte i odkształcone, a także po każdej infekcji gardła lub jamy ustnej, by pozostałe na szczoteczce bakterie nie rozprzestrzeniły się z powrotem po organizmie.

Jaka techniką myć zęby?

Większość z nas nawet nie ma pojęcia o istnieniu różnych technik mycia zębów. Najpopularniejszą ostatnimi czasy i ciesząca się dużą skutecznością, jest technika ruchów wymiatających. Chodzi o szczotkowanie zębów od korzenia do wierzchołka, dzięki czemu wszystkie zanieczyszczenia i bakterie są przez nas wymiatane. W ten sposób należy czyścić zarówno zewnętrzną powierzchnię zębów (przy policzkach), jak i wewnętrzny.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka