poniedziałek, 20 maja 2024 08:52

Rusza zbiórka kobiet w kryzysie bezdomności z Krakowa. To akcja centrum handlowego

Autor Katarzyna Domagała
Rusza zbiórka kobiet w kryzysie bezdomności z Krakowa. To akcja centrum handlowego

Jak szacuje Miejski Ośrodek  Pomocy Społecznej, w Krakowie jest ponad 2,3 tys. osób bezdomnych. Skala problemu rośnie w ostatnich latach, a w kryzysie bezdomności nie  brakuje także kobiet, w tym matek z dziećmi.

Pomoc, również rzeczowa, jest więc potrzebna każdego dnia. Ta ma napłynąć niebawem ze strony centrum  handlowego Nowe Czyżyny w Krakowie. Już w dniach od 20 do 25 maja  odbędzie się tam wielka zbiórka darów na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Kobiet Caritas Archidiecezji Krakowskiej, które działa przy ulicy Sołtysowskiej 13/C.

Do akcji charytatywnej, która towarzyszy Dniu Matki, może przyłączyć się tu każdy, kto chce się  podzielić dobrem, zachęcają wolontariusze i organizatorzy. Tym bardziej, że potrzeby schroniska są naprawdę ogromne, a każde wsparcie potrzebne.

Dlatego zbierane będą zarówno środki  higieniczne, w tym m.in. kosmetyki dla kobiet i dzieci, dezodoranty,  żele pod prysznic, mydła w płynie, akcesoria do paznokci, szczotki do  włosów, jak również artykuły dziecięce, np. lekkie zabawki, zabawki do  piaskownicy czy piłki. Ponadto na zbiórkę będzie można przynosić  podstawowe artykuły spożywcze, takie jak np. kawę, herbatę czy słodycze.

Kryzys bezdomności może dotknąć  każdego. Ważne jednak jest, aby w takiej sytuacji wyciągnąć pomocną dłoń. Jeśli nie wiemy, jak to zrobić samemu, akcje takie, jak  organizowana w Nowych Czyżynach są do tego najlepszą okazją – zachęca  Anna Brzozowska, marketing manager z CH Nowe Czyżyny w Krakowie.
Dzieląc się tym, co mamy lub po  prostu dzieląc się codziennymi zakupami, każdy może wesprzeć działalność  ośrodka, który przygarnia kobiety, w tym także matki z dziećmi. Taka  pomoc uzupełnia zapasy Schroniska dla Bezdomnych Kobiet i trafia  bezpośrednio do podopiecznych, które znajdują się aktualnie pod jego  skrzydłami – dodaje.

Jak przekonują pomysłodawcy akcji, każda pomoc jest na wagę złota. Schronisko dla Bezdomnych Kobiet Caritas Archidiecezji Krakowskiej dysponuje dziś 50-cioma miejscami dla kobiet, w tym 6-cioma z tzw. usługami opiekuńczymi. Pomoc znajdują tutaj panie,  które padły ofiarą m.in. przemocy domowej, przemocy seksualnej czy  problemów rodzinnych.

Zbiórka prowadzona jest w godzinach od 11.00 do 19.00.

Fot.: Pixabay

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka