poniedziałek, 5 października 2020 13:44

Ruszyła rozbudowa DK94 przez Modlnicę. Kiedy będzie gotowa wylotówka z Krakowa?

Autor Aleksandra Tokarz
Ruszyła rozbudowa DK94 przez Modlnicę. Kiedy będzie gotowa wylotówka z Krakowa?

Rozpoczęła się długo wyczekiwana rozbudowa DK94 przez podkrakowską Modlnicę. Dzięki inwestycji wyjazd z Krakowa w kierunku Olkusza ma się znacznie poprawić.

Pełną parą rozpoczęły się prace przy poszerzeniu drogi krajowej 94 w Modlnicy. Dzięki tej inwestycji kierowcy zyskają dwujezdniową trasę na odcinku o długości ok. 1,5 km od węzła Modlnica do ronda ze zjazdem na Giebułtów, w gminie Wielka Wieś.

-Tego rodzaju inwestycje są bardzo ważne dla mieszkańców i kierowców poruszających się po małopolskich drogach - upłynniają ruch, usprawniają komunikację. Dzięki nim Małopolska jako region staje się również atrakcyjniejsza dla przedsiębiorców, którzy poszukują dogodnych warunków do rozwoju biznesu - mówił podczas uroczystej inauguracji rozbudowy marszałek Witold Kozłowski.

Jedno rondo w Modlnicy już powstało, w miejscu skrzyżowania drogi krajowej nr 94 z drogą powiatową (ul. Ojcowską) w kierunku Giebułtowa. Wraz z tym rondem rozbudowany został także odcinek DK94 o długości 715 m. Inwestycję oddano do ruchu w maju 2020 r. Teraz nadszedł czas na przebudowę dalszej części DK94 o długości 1,5 km w kierunku Krakowa, do węzła Modlnica do S52 Północnej Obwodnicy Krakowa.

-Rozpoczynająca się rozbudowa jest kontynuacją większego zadania, które pozwoli na zwiększenie przepustowości, bezpieczeństwa i komfortu jazdy przez mocno zurbanizowane podkrakowskie miejscowości - mówił wicemarszałek Łukasz Smółka.

Obecnie wykonawca przystąpił do prac przygotowawczych, polegających m.in. na rozebraniu wysepek rozdzielających pasy ruchu na skrzyżowaniach. Rusza też wycinka drzew. Ruch będzie się odbywał zachodnim pasem i poboczem w dwóch kierunkach, z ograniczeniem prędkości do 50 km/godz. Budowa potrwa 12 miesięcy, z 3 miesięcznym okresem zimowym (od 15 grudnia do 15 marca), czyli do końca 2021 roku. Z uwagi na to, że jednocześnie z budową rozpoczną się prace archeologiczne, termin zakończenia może ulec przesunięciu.

Koszt wszystkich prac wyniesie ponad 35 mln zł. Po ukończeniu inwestycji przebudowany do dwóch jezdni odcinek DK94 od granicy Krakowa na północ będzie miał ponad 2 km długości i trzy ronda turbinowe, usprawniające ruch.

Skalę potrzeb komunikacyjnych regionu obrazuje stwierdzony w generalnym pomiarze ruchu w 2015 r. średni poziom aż 20 120 pojazdów na dobę, z czego 2 277 to samochody ciężarowe. Pomiar dotyczył drogi w gminie Wielka Wieś, pomiędzy Modlnicą i Szycami. Według obecnych analiz GDDKiA można szacować, że w 2020 r. średni dobowy ruch wzrósł do ok. 26 tys. pojazdów na dobę.

inf./fot. UMWM

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje