Siostry benedyktynki przyjęły pod swój dach uciekających przed wojną Ukraińców. Nie zważały na własne problemy finansowe, ale postanowiły podzielić się tym, co mają.
Mieszkające w Staniątkach siostry benedyktynki w sobotę (26 lutego) przyjęły pierwszych gości z Ukrainy.
– Miniona sobota była pięknym i bardzo słonecznym dniem, ale w naszym opactwie niespokojnym. Trwały gorączkowe przygotowania do przyjęcia rodzin z Ukrainy. Pierwsze pojawiły się jeszcze tej nocy. Od tej chwili nasz Dom Gości stał się ich Domem. Te kilka dni pokazało ogrom cierpienia spowodowanego wojną, koniecznością ucieczki i tak naprawdę niepewnością dalszego losu. Te kilka dni powiedziało też wiele o nas, Polakach
– napisały w mediach społecznościowych zakonnice.
Siostry postanowiły podziękować wszystkim osobom, które zaangażowały się w pomoc dla uchodźców, które przyjęły pod swój dach.
– Dziękujemy wszystkim Osobom, które zapukały do klasztornej furty ofiarowując pomoc rzeczową oraz swoją pracę. Dzięki temu możemy zapewnić nie tylko dach nad głową, ale także wyżywienie, ubrania, lekarstwa i właściwie wszystkie potrzebne na tę chwilę rzeczy. Niech Wam dobry Bóg za tę szczodrość serca hojnie wynagrodzi.
Jednocześnie zakonnice przekazały, że pomoc wciąż jest potrzebna zarówno gościom, jak i klasztorowi. Wzrosną bowiem koszty jego utrzymania:
– Pomoc na pewno będzie jeszcze potrzebna. Nie tylko naszym Gościom, ale także klasztorowi, ponieważ wzrosną koszty jego utrzymania. Wszystkich, którzy będą nas chcieli wesprzeć w czymkolwiek prosimy wcześniej o kontakt telefoniczny z Matką Ksieni (507 677 825) lub koordynatorką pomocy (609 666 784).Dla osób, które zechcą wesprzeć nas finansowo w dziele niesienia pomocy podajemy numer rachunku bankowego opactwa: 49 1020 2892 0000 5802 0118 6170.
Na koniec zakonnice zapewniły o swojej modlitwie za tych wszystkich, którzy okazali życzliwość i wsparcie zarówno im, jak i przyjętym przez nie uchodźcom.
– Jeszcze raz składamy serdeczne Bóg zapłać i zapewniamy o modlitwie przed cudownym obrazem Matki Bożej Bolesnej, Pani Staniąteckiej.
Solidarni w potrzebie Miniona sobota była pięknym i bardzo słonecznym dniem, ale w naszym opactwie niespokojnym. Trwały...
Opublikowany przez Opactwo Mniszek Benedyktynek w Staniątkach Piątek, 4 marca 2022
Benedyktynki w Staniątkach
Klasztor w Staniątkach jest najstarszym Opactwem Benedyktynek na ziemiach polskich. Ma on za sobą ponad 800.letnią historię, kreśloną mozolnie dzień po dniu przez tutejsze mniszki. Dzięki wierze w Boga, wierności regule, codziennej modlitwie i pracy Opactwo istnieje po dziś dzień. Co ważne, opactwo kryje w sobie moc wiary oraz unikatowe zbiory, stanowiące wysokiej klasy Dziedzictwo Narodowe.
Klasztor mniszek w Staniątkach jest najstarszym klasztorem benedyktynek w Polsce. Ufundował go przed rokiem 1228 (może około 1216?) Klemens Jaksa Gryfita dla swojej córki Wizenny. Konsekracja kościoła miała miejsce w roku 1238, a ostateczne zatwierdzenie fundacji (przez papieża Innocentego III) w 1253. Jaksa wyposażył klasztor w całe swoje dziedzictwo, a więc w obszerne włości, z których obecnie nic już nie pozostało oprócz klasztornego ogrodu. Najprawdopodobniej już w średniowieczu przyjmowano tu dziewczęta na wychowanie, co dało początek szkole klasztornej. Szczególny rozkwit opactwa miał miejsce w XVII wieku, kiedy liczyło ono zwykle ponad 50 zakonnic. Po rozbiorach ten klasztor jako jedyny w zaborze austriackim uniknął naznaczenia mu limitu liczebności, toteż w XX wieku mógł wspomóc personelem odradzający się klasztor w Wilnie oraz zasiedlić ponownie skasowany klasztor w Nieświeżu. Po drugiej wojnie światowej władze PRL skasowały szkołę, odebrały resztę posiadanej jeszcze ziemi i czasowo (1954-1956) przesiedliły zgromadzenie do klasztoru w Alwerni. Ani po powrocie sióstr, ani po zmianie ustroju szkoła nie została reaktywowana. Część dawnej ziemi klasztornej (bardzo małą) udało się odzyskać już w czasach III Rzeczypospolitej, ale została natychmiast sprzedana dla opłacenia najkonieczniejszych remontów w kościele.
Reguła św. Benedykta została napisana we Włoszech w wieku VI. Już więc od piętnastu stuleci jest zachowywana przez liczne wspólnoty zakonnic, takich jak bene-dyktynki, benedyktynki sakramentki, cysterski i inne. W Polsce szczególny rozkwit zakonu benedyktynek przypada na wieki XVII-XVIII, kiedy istniało w Królestwie Pol-skim i Wielkim Księstwie Litewskim łącznie 24 klasztory. Większość z nich została jednak w wieku XIX skasowana przez rządy zaborcze. Obecnie klasztorów benedyktynek jest w Polsce dziewięć; tworzą one związek zwany Kongregacją p. w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Mniszek Benedyktynek w Polsce. Zgromadzenie liczy 18 zakonnic.
Inf. i foto: benedyktynki.pl, Facebook
Czytaj również:


