czwartek, 17 czerwca 2021 06:58

Szybszy dojazd do Krakowa - ze Skawiny i Opatkowic w 25 minut do centrum

Autor Aleksandra Tokarz
Szybszy dojazd do Krakowa -  ze Skawiny i Opatkowic w 25 minut do centrum

Nowe przystanki Kraków Opatkowice i Skawina Jagielnia zwiększyły dostęp do kolei. - Od 13 czerwca zapewniają krótszy dojazd do centrum Krakowa. Większe możliwości podróży koleją to efekt inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. ze środków budżetowych, za ponad 250 mln zł, na trasie Kraków Płaszów – Podbory Skawińskie – informuje Piotr Hamarnik, rzecznik prasowy PKP PLK.

Pierwsze pociągi na nowo oddanym do użytku przystanku kolejowym Skawina Jagielnia zatrzymały się w minioną niedzielę, 13 czerwca. - Dzięki niemu mieszkańcy okolicznych osiedli będą mogli dojechać do centrum Krakowa w czasie ok. 25 minut - tłumaczy Marcin Kozielski, rzecznik prasowy UMiG w Skawinie.

Przystanek na Jagielni to dwa nowoczesne perony połączone kładką. Został on dodatkowo wyposażony w wiaty, ławki, tablice informacyjne i stosowne oznakowania. Przemieszczanie między peronami umożliwią zamontowane windy.

Kolejny z nowo oddanych przystanków - Kraków Opatkowice - położony jest przy ul. Studniarskiego, w sąsiedztwie parkingu i dynamicznie rozbudowującego się osiedla. Na peronach pojawiły się wiaty i ławki. Dobrą orientację zapewniają tablice informacji pasażerskiej i oznakowanie. Ścieżki naprowadzające ułatwiają komunikację osobom o ograniczonej możliwości poruszania się. Dojazd pociągiem do Krakowa Głównego zajmuje ok. 20 minut, a do Skawiny 8 minut. Na przystanku zatrzymują się również składy w kierunku Suchej Beskidzkiej, Nowego Targu i Zakopanego.

Coraz bliżej ronda w Skawinie. Rozstrzygnięto przetarg
Wiadomości Skawina. GDDKiA wybrało najkorzystniejszą ofertę na budowę ronda w Skawinie.

- Przystanek Skawina Jagielnia będzie obsługiwał podobne relacje jak Opatkowice. Mieszkańcy okolicznych osiedli zyskali dodatkowy punkt z którego ekologicznym transportem szybko i wygodnie dojadą do centrum Krakowa. W sąsiedztwie osiedla Jagielnia wybudowano dwa perony połączone kładką, są też nowe chodniki - informuje Piotr Hamarnik.

Nowe przystanki na trasie pomiędzy Skawiną a Krakowem to element inwestycji PLK na linii pomiędzy Podborami Skawińskimi a Krakowem Płaszowem. Podróżni korzystają już z nowych peronów w Krakowie Sidzinie i Skawinie, a wkrótce wygodniej wsiądą do pociągów także w Skawinie Zachodniej i Podborach Skawińskich. W lipcu dla podróżnych otwarte mają zostać nowe perony oraz kładka na stacji Kraków Bonarka.

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje