wtorek, 5 grudnia 2023 10:09

Śmierć 14-latki: Doszło do „rażących uchybień”? Wszczęto postępowanie dyscyplinarne wobec 4 policjantów

Autor Mirosław Haładyj
Śmierć 14-latki: Doszło do „rażących uchybień”? Wszczęto postępowanie dyscyplinarne wobec 4 policjantów

Małopolska policja wydała oświadczenie w sprawie wydarzeń, które miały miejsce 28 listopada w Andrychowie.

W związku ze zdarzeniami, które miały miejsce 28 listopada w Andrychowie i prowadzoną sprawą poszukiwawczą za 14-latką, Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie zlecił wydziałowi kontroli KWP w Krakowie przeprowadzenie czynności kontrolnych w zakresie prawidłowości wszystkich podjętych przez andrychowskich policjantów działań.

Równolegle czynności wyjaśniające rozpoczęło Biuro Kontroli KGP. Czynności te prowadzone były w bardzo szerokim zakresie, obejmując m.in. analizę zabezpieczonych monitoringów, odtworzenie wszystkich rozmów telefonicznych prowadzonych w tej sprawie, materiały wytworzone przez policjantów ze zdarzenia jak również prawidłowość wydawanych i realizowanych poleceń oraz proces podejmowania decyzji.

  • Zobacz:
Przez kilka godzin nikt nie zainteresował się jej losem. Nie żyje 14-latka z Andrychowa
14-letnie dziewczyna przez kilka godzin miało siedzieć przed jednym ze sklepów w centrum Andrychowa.

W toku czynności wyjaśniających, kontrolerzy potwierdzili wykonanie szeregu działań przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Andrychowie. Były to m.in. sprawdzenia szpitali, rozesłanie informacji do jednostek ościennych o poszukiwaniu oraz kontakt z lokalnym przewoźnikiem autobusowym (gdyż pewne informacje wskazywały, że 14-latka jednak wsiadła do autobusu i znajduje się poza obszarem Andrychowa), sprawdzeń w bazach danych.

  • Zobacz:
Paweł Śliz w Andrychowie: Wszyscy jesteśmy przejęci tragedią
Poseł Paweł Śliz podjął interwencję poselską i spotkał się z dyrektorami placówek oświatowych w związku ze śmiercią 14-letniej Natalii z Andrychowa.

Policjanci sporządzili również wniosek do KWP w Krakowie o zlokalizowanie numeru telefonu dziewczynki. Podjęto również decyzję o wcześniejszym „ściągnięciu” do służby przewodnika z psem tropiącym (policjant miał zacząć pracę dopiero po południu). W ramach czynności poszukiwawczych sporządzono również komunikat, który został rozesłany do mediów oraz zamieszczony na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach.

Podczas drobiazgowej analizy tych działań, w trakcie prowadzonych czynności wyjaśniających zauważono jednakże, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że doszło do uchybień proceduralnych. W związku z tym, decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie wszczęto postępowanie dyscyplinarne wobec 4 andrychowskich policjantów.

Wszelkie okoliczności w tej sprawie są również przedmiotem prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie śledztwa. Niezabieranie głosu w dyskusji medialnej jak i  społecznej przez małopolską Policję w ciągu ostatnich dni spowodowane było koniecznością zakończenia czynności kontrolnych i uzyskaniem możliwości przedstawienia naszego stanowiska - poinformowała Małopolska Policja.

Inf. i foto: policja

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje

Rozrywka