wtorek, 30 kwietnia 2019 10:02

Stal Mielec w drodze po dawny blask

Autor Marzena Gitler
Stal Mielec w drodze po dawny blask

"Razem w drodze po dawny blask" – tym hasłem wzywa do walki o awans do ekstraklasy swoją drużynę piłkarską FKS Stal Mielec. Klub, który świętował właśnie jubileusz 80-lecia powołał spółkę akcyjną, która będzie prowadzić drużynę seniorów, a jubileusz uczcił okolicznościowym biegiem na płycie mieleckiego lotniska.

W drodze po awans?

O powołaniu Spółki Akcyjnej FKS Stal Mielec zadecydowało 18 kwietnia nadzwyczajne walne zebranie członków Stowarzyszenia FKS Stal Mielec. Uchwała została przyjęta przy zgodzie wszystkich zebranych członków Stowarzyszenia FKS Stal Mielec, bez głosów sprzeciwu lub wstrzymujących się. Powołanie spółki akcyjnej, która będzie w przyszłości prowadzić zespół seniorów w rozgrywkach Polskiego Związku Piłki Nożnej, jest ostatnim fundamentalnym wymogiem licencyjnym do gry w ekstraklasie, które musi spełnić FKS Stal Mielec. Jednak awans Stali stoi pod wielkim znakiem zapytania.

Awansem do ekstraklasy promowane są dwa czołowe miejsca w końcowej tabeli. Za zwycięski mecz drużyna otrzymuje 3 punkty, za remis 1 punkt. Obecnie od premiowanego miejsca, które zajmuje na koniec 31 kolejki ŁKS Łódź dzieli Stal 7 punktów. Na 3 maja zaplanowano pojedynek Stali z GKS Katowice (drużyną z dołu tabeli), potem raczej łatwy mecz z Bruk-Betem Termaliką Nieciecza i na koniec rozgrywek 18 maja z zajmującym obecnie 14 pozycję Stomilem Olsztyn. Główny rywal Stali, ŁKS zagra z GKS-em 1962 Jastrzębie (5 miejsce w tabeli), GKS-em Tychy (7 miejsce w tabeli) i na finał z Odrą Opole (obecnie 12 miejsce). Z ambicji na awans wydaje się zrezygnowała Sandecja, jak sugerują dziennikarze sportowi, co ma być wywołane kryzysem finansowym w klubie.

W rozegranym w 6 kolejce pojedynku z ŁKS-em Stal wygrała 2:0, a w 23 przegrała 0:1, jak zakończy się ich rywalizacja o awans do ekstraklasy zobaczymy 18 maja. Stal, aby awansować, musiałaby wygrać co najmniej dwa mecze i żadnego nie przegrać, za to siedmiopunktową przewagę nad drużyna z Mielca ŁKS mógłby tylko wtedy stracić, gdyby przegrał wszystkie trzy pojedynki. Czy taki cud zdarzy się w tym roku?

Blaski i cienie czyli odrobina historii

Mielecki klub powstał przy PZL w 1939 roku i nie długo mógł się cieszyć sportową rywalizacją w spokojnej atmosferze. „Skład pierwszej drużyny piłki nożnej tworzyli zawodnicy grający dotąd w innych mieleckich klubach (TG Sokół, AZS) oraz pracownicy Wytwórni Płatowców Nr 2 PZL. W pierwszym meczu zwyciężono miejscowy zespół Towarzystwa Gimnastycznego Sokół 4:1, a następnie wygrano z KS Dzikovia Tarnobrzeg 2:1, Metalem Tarnów 3:1 i drużyną Fabryki Amunicji w Dębie 6:1. Grali wtedy m.in. (w układzie alfabetycznym): Zdzisław Gordziejew, Eugeniusz Grodecki, Władysław Jasiński, Karol Jaszcz, Marian Korpanty, Marian Meissner, (?) Ryś, Leon Solarski, Emil Toczyński, Jan Wilk i (?) Zieliński. Zaplanowanego na wrzesień spotkania z Okęciem nie rozegrano, gdyż wybuchła II wojna światowa.” – przypomina na swojej stronie FKS Stal Mielec.

W czasie okupacji hitlerowskiej odbywały się nielegalne mecze, rozgrywane najczęściej na błoniach za lasem komunalnym (dzisiejsze osiedle Kazimierza Wielkiego i POD Metalowiec). Zawodnicy wyjeżdżali też do Dębicy, Grębowa, Kolbuszowej, Sandomierza i Tarnobrzegu. Jedyny oficjalny mecz rozegrano z niemiecką jednostką wojskową na stadionie przy ul. Warszawskiej.

Po wyzwoleniu, w 1945 roku reaktywowano działalność sportową. Drużyna pod nową nazwą RKS PZL Zryw wygrała 4:3 z radziecką jednostką wojskową na stadionie Makkabi (gdzie dziś przy ul. Wolności, jest hala targowa). W 1946 roku rywalizowano w klasie B, a w 1949 wywalczono awans z 1 miejsca do klasy A. Sezon 1949/1950 zakończył się pierwszym większym sukcesem. Piłkarze ZKS Stal zdobyli mistrzostwo klasy A i ubiegali się o awans do II ligi. Niestety, drużyna raz wygrywała raz przegrywała i ostatecznie zajęła III miejsce, pozostając w II lidze. Mecze odbywały się najpierw boisku Makkabi, a od 1949 roku na własnym stadionie przy osiedlu fabrycznym (dziś jest to teren pomiędzy ulicami: Wyspiańskiego, Konopnickiej, Kochanowskiego i Żeromskiego).

W latach 50 pozycja drużyny rosła. Udało się pozyskać i utrzymać dobrych zawodników dzięki warunkom, jakie mógł im zaproponować macierzysty zakład – Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego. W 1951 roku zespół zajął 4 miejsce w I grupie klasy wojewódzkiej, w 1952 – 2 miejsce, a w 1953, po reformie rozgrywek 3 miejsce w klasie A. Sukcesem w tym roku było zdobycie tytułu najlepszej drużyny w Pucharze Polski na szczeblu okręgu rzeszowskiego. Także w roku 1953 przeniesiono się z rozgrywaniem meczy na nowy stadion w północnej części miasta. Przełomowym okazał się rok 1954. Mielczanie awansowali do ligi międzywojewódzkiej (rzeszowsko-lubelskiej) i zdobyli Zimowy Pucharu Miast. W 1955 roku zdobyli 1 miejsce w lidze międzywojewódzkiej i awansowali do II ligi. W 1960 roku w piątym sezonie grania w II lidze, zespół Stali Mielec awansował do ekstraklasy. Jednak już w 1962 znów spadł do II ligi. Nie udało się do niej wrócić. Drużyna grała coraz gorzej, by po sezonie 1966/1967 spaść z powrotem III ligi.

Równocześnie sukcesy święciła drużyna juniorów Stali, która w 1964 roku zdobyła w Mielcu wicemistrzostwo Polski, a w 1969 roku brązowy medal Mistrzostw Polski.

Zdecydowana poprawa gry, do której przyczynili się właśnie wychowankowie klubu, nastąpiła w sezonie 1968/1969. Stal zajęła 1 miejsce i awansowała do II ligi, a w kolejnym sezonie z drugiej pozycji awansowała do I ligi. Wychowanek Stali Mielec Grzegorz Lato w sezonie 1971/1972 jako pierwszy mielczanin, wystąpił w pierwszej reprezentacji Polski. Sezon 1972/73 drużyna zakończyła zdobywając 1 miejsce i tytuł Mistrza Polski. W kolejnych – trzecie i drugie miejsce w ekstraklasie. Drużyna grała też w turniejach międzynarodowych, a jej zawodnicy – Grzegorz Lato i Henryk Kasperczak byli cenionymi piłkarzami reprezentacji Polski. Sezon 1975/1976 drugi raz wywalczyła 1 miejsce w ekstraklasie i tytuł Mistrza Polski, wygrywając w Mielcu z Legią Warszawa.

Pierwsze oznaki kryzysu pojawiły się w sezonie 1977/78, który Stal zakończyła na 8 miejscu w ekstraklasie. Po kilku lepszych nieco latach, w sezonie 1982/1983 zespół zajął dopiero 15 miejsce i spadł do II ligi. W 1984/1985 udało się znów awansować do I ligi i zdobyć 1 miejsce, ale już w 1986/97 zespół znów z 15 miejsca spadł do II ligi. W sezonie 1987/1988 Stal jednak podniosła się i zdobywając 1 miejsce kolejny raz powróciła do ekstraklasy. Kryzys drużyny pogłębił się w sezonie 1995/1996. Zespół zajął przedostatnie 17 miejsce i opuścił ekstraklasę.

Stal borykała się wtedy z problemami finansowymi. Odeszło z tego powodu wielu dobrych graczy. Doszło nawet do strajku zawodników, którzy nie wyszli na boisko 30 października 1996 do meczu z Cracovią. Rosły zobowiązania wobec zawodników i wielu wierzycieli. Po I rundzie Stal zajmowała ostatnie 18 miejsce i odnosiła najczęściej porażki. 12 kwietnia na Walnym Zgromadzeniu Członków FKS PZL-Stal podjęto decyzje o zakończeniu działalności klubu i wycofaniu drużyny piłkarskiej z rozgrywek II ligi.

Klub reaktywowano w 1997 roku i odtąd notuje się stopniowy awans z V ligi rzeszowskiej, do I ligi w 2017 roku. Być może na awans do ekstraklasy przyjdzie poczekać jeszcze jeden sezon, ale mielczanie wierzą w swój klub, który przygotowuje się technicznie do awansu. Ma własne boisko z podgrzewaną murawą, a powołana teraz spółka jest kolejnym krokiem do spełnienia wymogów gry w ekstraklasie.

W siedzibie klubu przy ul. Solskiego w 2003 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Sympatyków Stali „3xS” i Leszka Śledziony utworzono muzeum, w którym zebrano kolekcję pamiątek związanych ze Stalą.

Wyjątkowy jubileusz, wyjątkowy bieg

Jubileusz klubu uczczono 14 kwietnia okolicznościowym biegiem z okazji 80-lecia FKS Stal Mielec. Blisko 700 biegaczy w koszulkach mieleckiego klubu wystartowało o godz. 19:00 w blaskach zachodzącego słońca na mieleckim lotnisku PZL, biegnąc pomiędzy zapalonymi światłami pasa startowego.

Bieg ukończyło 611 zawodników, a najszybciej 6,5-kilometrową trasę pokonali: Jacek Żądło z Perfect Runner Team Mielec z czasem 21.01, Karol Machowski z Krosna i Rafał Augustyn z LKS Stal Mielec, a wśród pań: Katarzyna Kmieć Klub Biegowy Perła, Kinga Walenia TKKF Sokół Głogów Młp. i Sylwia Wiatr z Łęgu Tarnowskiego. Wszyscy biegacze otrzymali unikalny pamiątkowy medal z okazji jubileuszu Stali. Medale wręczali m.in. prezydent Mielca Jacek Wiśniewski oraz legendarny prezes fabrycznego klubu Edward Kazimierski.

Organizatorami biegu byli: Urząd Miejski w Mielcu, Studio Wizualne Damian Gąsiewski, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mielcu, FKS Stal Mielec oraz Lotnisko Mielec EPML.

Marzena Gitler, foto: UM w Mielcu

Mielec - najnowsze informacje