wtorek, 5 marca 2024 15:25

Stanisław Mazur pokazał swoją ekipę do Rady Miasta. "Powinna wreszcie reprezentować nie krakowski magistrat, ale krakowian"

Autor Marzena Gitler
Stanisław Mazur pokazał swoją ekipę do Rady Miasta. "Powinna wreszcie reprezentować nie krakowski magistrat, ale krakowian"

- To jedyna lista zdominowana przez kobiety. I to jest jasny sygnał, który chcemy wysłać - Rada Miasta powinna wreszcie reprezentować nie krakowski magistrat, ale krakowian. To będzie Rada Miasta Krakowian - mówił Stanisław Mazur. Kandydat na prezydenta Krakowa z komitetu Lepszy Kraków zaprezentował swoją listę kandydatów.  

Stanisław Mazur, który już w listopadzie zadeklarował start w wyborach na prezydenta Krakowa, zabrał wymagającą liczbę podpisów pod listami swoich kandydatów pod jego listami kandydatów do rady Miasta Krakowa. We wtorek, 5 marca listy zostały przekazane do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Krakowie. "Do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Krakowie dostarczyliśmy blisko 𝐭𝐫𝐳𝐲𝐤𝐫𝐨𝐭𝐧𝐢𝐞 więcej podpisów, niż wymagany limit dla poszczególnych okręgów. Akcja zbierania podpisów mieszkańców trwała do końca wyznaczonego terminu i odbywała się we wszystkich okręgach wyborczych. Dziękuję za zaufanie wszystkim Krakowiankom i Krakowianom, którzy zdecydowali się złożyć podpis pod moją listą! Z listy mojego komitetu wyborczego startują bezpartyjni, niezależni, doświadczeni, a jednocześnie w dużej mierze kandydaci młodzi. Łączy ich wspólny mianownik: ich aktywność służyła i służy mieszkańcom Krakowa. Nazywamy tę listę Radą Miasta Krakowian, bo jako jedyna stara się odzwierciedlać to, jacy są mieszkańcy Krakowa. Jestem dumny z tego, jak wygląda ta lista i jestem przekonany, że mocno powalczymy o mandaty w Radzie" - napisał Stanisław Mazur.

Do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Krakowie dostarczyliśmy blisko 𝐭𝐫𝐳𝐲𝐤𝐫𝐨𝐭𝐧𝐢𝐞 więcej podpisów, niż wymagany...

Opublikowany przez Stanisław Mazur Wtorek, 5 marca 2024

W poniedziałek, 4 listopada na bulwarze pod Wawelem zaprezentowano osoby, które idą do wyborów wraz ze Stanisławem Mazurem i stowarzyszeniem Lepszy Kraków. Kandydat na prezydenta podkreślił, że na listach jego komitetu dominują kobiety, nie brak osób młodych i znanych nazwisk. O Radę Miasta, poza rektorem UEK, powalczą m.in. Olga Lany, Adam Grzanka, prof. Dominika Dudek czy Magdalena Sroka.

- Z dumą mogę Państwu zaprezentować kandydatów, którzy łączą energię młodych, aktywnych krakowian, z ogromnym doświadczeniem i specjalistyczną wiedzą. To też jedyna lista zdominowana przez kobiety. I to jest jasny sygnał, który chcemy wysłać - Rada Miasta powinna wreszcie reprezentować nie krakowski magistrat, ale krakowian. To będzie Rada Miasta Krakowian - mówił na briefingu.

Rektor UEK zapewnił, że listę Lepszego Krakowa tworzą aktywiści, społecznicy i eksperci, którzy mają pomysł na to jak naprawić miasto. - Nasza lista nie tylko jest bezpartyjna i apolityczna, stara się odpowiadać strukturze demograficznej miasta, ale przede wszystkim jest gwarantem realizacji wartości, które niesie program naszego komitetu, mojej kandydatury i Lepszego Krakowa. To lista pełna osób, które na co dzień aktywnie dbają o to jak rozwija się miasto i jego dzielnice, które są gwarantem tego, że wartości, które wyznajemy nie są hasłem, tylko celem - mówił Mazur prezentując kolejnych kandydatów swojego komitetu.

Jedynką w okręgu nr 1 (Stare Miasto, Grzegórzki, Prądnik Czerwony ) jest prof. Dominika Dudek, lekarka psychiatrii, kierowniczka Katedry Psychiatrii i Kliniki Psychiatrii Dorosłych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Poznajcie moją listę do Rady Miasta Krakowian

Z listy mojego komitetu wyborczego startują bezpartyjni, niezależni, doświadczeni, a jednocześnie w dużej mierze kandydaci młodzi. Łączy ich wspólny mianownik: ich aktywność służyła i służy mieszkańcom Krakowa. Nazywamy tę listę Radą Miasta Krakowian, bo jako jedyna stara się odzwierciedlać to, jacy są mieszkańcy miasta. To nie tylko starsi panowie - to niedoreprezentowanie dotąd kobiety, osoby młode, przedstawiciele oddolnych aktywistów miejskich, przedsiębiorcy. Jestem dumny z tego, jak wygląda ta lista i jestem przekonany, że mocno powalczymy o mandaty w Państwa radzie miasta.

Opublikowany przez Stanisław Mazur Poniedziałek, 4 marca 2024

Listę w okręgu nr 2 (Krowodrza i Prądnik Biały) otworzy Małgorzata Tomczak, krytyczka i badaczka przestrzeni miejskich, architektury, sztuki i designu, redaktorka naczelna Architektura & Biznes. To jednak z inicjatorek apolitycznego "Paktu dla Przestrzeni Krakowa" - projektu, którego celem jest zatrzymanie postępującego chaosu i degradacji przestrzeni publicznej.

"Jedynką" w okręgu nr 3 (Dębniki, Bronowice, Zwierzyniec) będzie Olga Lany, aktywistka miejska i animatorka kultury.

Listę okręgu nr 4 (Łagiewniki-Borek Fałęcki, Swoszowice, Podgórze Duchackie) otworzy prof. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, specjalista z zakresu zarządzania publicznego i polityk publicznych i jednocześnie kandydat na prezydenta.

Liderką listy okręgu nr 5 (Bieżanów-Prokocim i Podgórze) będzie Magdalena Sroka - była wiceprezydent Krakowa ds. kultury, była prezes Krakowskiego Biura Festiwalowego.

"Jedynką" w okręgu nr 6 (Czyżyny, Mistrzejowice, Wzgórza Krzesławickie) będzie Marek Grochowicz - miejski aktywista, geograf z UJ, pracownik Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, natomiast w okręgu nr 7 (Bieńczyce, Nowa Huta) liderem listy będzie Adam Grzanka, satryk z Nowej Huty.

  • Zobacz też:
Rektor UE rzucił wyzwanie! Odpowiadają znani krakowianie
Prof. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie wpadł na pomysł, by stworzyć Alfabet krakoski. Do wyzwania zaprosił znanych i lubianych krakowian. W mediach społecznościowych pojawiają się filmiki w odpowiedzi na wyzwanie rzucone przez prof. Stanisława Mazura. Rektor Uniwersytet…

Wśród kandydatów znaleźli się także m.in: okręg 1: Izabela Chyłek (dyrektor kreatywna Hevre, animatorka kultury, Krzysztof Dąbrowa (aktywista rowerowy, przedsiębiorca z branży gastronomicznej, rzecznik prasowy Lepszego Krakowa), okręg 2: Mateusz Okoński (animator kultury, projektant wystaw, rzeźbiarz), Krzysztof Markiel (pełnomocnik ds. rozwoju instytucjonalnego Simfonietty Cracovia, były dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego w małopolskim urzędzie marszałkowskim), okręg 3: Rafał Sułkowski (ekspert ds. finansowania dużych inwestycji samorządowych, od 15 lat kieruje funduszem wspierającym organizacje pozarządowe i lokalną przedsiębiorczość), okręg 4: Michał Kudłacz (ekonomista z Katedry Polityk Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, konsultant Małopolskiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Krakowie, ekspert m.in. Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej UEK), Maria Amin (psycholog, psychoterapeutka, kuratorka społeczna, biegła z zakresu psychologii powołana przez Sąd Okręgowy w Krakowie), okręg 5: Urszula Mroczek-Gula (promotorka edukacji, wieloletni dyrektor szkoły), Maria Grochulska (studentka Gospodarki Przestrzennej, dietetyczka, najmłodsza kandydatka na radną), okręg 6: Renata Kozłowska-Kustra (emerytka-przedsiębiorczyni, psycholog i właściciel firmy badającej opinię publiczną).

Stanisław Mazur zdecydował się na start w wyborach samorządowych w 2024 roku. Rektor UEK już w styczniu 2023 roku mówił o potrzebie wzmocnienia samorządów. "Na uczelni od wielu lat zajmujemy się tematem samorządów. Sam naukowo pracuję nad wypracowaniem działań, które pozwolą poprawić polityki publiczne. Jestem przekonany, że jesteśmy w Polsce w chwili, w której samorządy trzeba wzmocnić. Jednak każda ich reforma powinna dążyć do decentralizacji kraju. Sukces samorządów jest jednym z największych osiągnięć Polski po 1989 roku" - podkreślił na spotkaniu z prof. Jerzym Buzkiem.

  • Zobacz:
“Nie ma naszej zgody na niszczenie samorządów poprzez psucie i centralizację państwa”. Samorządowcy na spotkaniu z Jerzym Buzkiem w UEK
Spotkanie Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. Stanisława Mazura z Prezesem Ruchu Samorządowego TAK! dla Polski Jackiem Karnowskim

W maju 2023 roku po powołaniu komisji LEX Tusk podjął decyzję o rezygnacji ze współpracy z prezydentem Dudą. "Zachowując największy szacunek dla obywateli naszego kraju, dla polskiego środowiska naukowego, zmuszony jestem poinformować o mojej decyzji o rezygnacji z zasiadania w Radzie do spraw Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji, powołanej przez Pana Prezydenta. W mojej opinii podpisanie przez Pana Prezydenta ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, to decyzja o wielkich i trudnych do przewidzenia konsekwencjach dla demokracji w Polsce. Mając na względzie bezsprzeczne wady prawne tej ustawy, ale także jej antydemokratyczny charakter, nie mogę pozostać bierny. Decyzję o rezygnacji podjąłem z wielkim żalem, ale jestem głęboko przekonany, że nie można akceptować procesu degradacji porządku prawnego w Polsce i kluczowych mechanizmów nowoczesnego państwa prawnego opierającego się na solidnych podstawach zbudowanych ze stabilnych instytucjach państwa. W mojej opinii ta ustawa przeczy tej logice" - napisał w uzasadnieniu swojej decyzji.

  • Zobacz:
“Nie mogę pozostać bierny”. Rektor UEK rezygnuje ze współpracy z prezydentem Dudą
Za pośrednictwem mediów społecznościowych prof. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, przekazał, że nie jest już członkiem prezydenckiej Rady do spraw Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji. Stanisław Mazur o swoim odejściu z prezydenckiej Rady do spraw Szkolnictwa Wyższego, Nauki i …

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka