niedziela, 7 lipca 2024 19:00

Strażacy w sprzęcie weszli na Śnieżkę. Akcja miała jeden cel

Autor Marzena Gitler
Strażacy w sprzęcie weszli na Śnieżkę. Akcja miała jeden cel

Blisko 1000 strażaków, w pełnym sprzęcie ratunkowym, weszło na Śnieżkę, aby zachęcić do rejestracji w bazie dawców szpiku DKMS oraz okazać solidarność z pacjentami chorymi na nowotwory krwi.

Z aparatami tlenowymi i bojowych ubraniach

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów (1603,3 m n.p.m.) najwybitniejszy polski szczyt - jego wysokość od podstawy to aż 1184 m. Na szczyt prowadzi kilka szlaków. Wejście na Ścieżkę trwa od 2,5 do 3,5 godziny dla przeciętnego turysty. Strażacy wchodzili na szczyt ze sprzętem ważącym blisko 20 kg i w ochronnym ubraniu.

Akcja trwała dwa dni. "W sobotę na szczyt Śnieżki dotarła pierwsza grupa ok. 500 osób , a wśród nich 4 funkcjonariuszy Komendy Głównej PSP: mł. kpt. Justyna Smyk, mł. kpt. Patryk Kubat, st. kpt. Emilia Majdak i mł.asp. Wojciech Jarzyński. Kolejne 500 osób dotrze na szczyt w niedzielę. Strażacy na szczyt wchodzą w pełnym, ważącym około 20 kg, umundurowaniu, a wszystko po to, by wesprzeć działania Fundacji DKMS i szerzyć idee dawstwa szpiku kostnego. Łączy ich jeden cel - chcą zachęcić innych do rejestracji w bazie dawców szpiku oraz okazać solidarność z pacjentami hematoonkologicznymi. Mówi się o strażakach, że gaszą pożary i rozpalają serca – tak jest i w tym przypadku!" - poinformowała na Facebooku Państwowa Straż Pożarna, która opublikowała galerię zdjęć z niezwykłego wydarzenia.

Blisko 1000 strażaków 👨‍🚒👩‍🚒 z całej Polski bierze udział w ten weekend (6/7 lipca) w wyprawie na Śnieżkę 🏔, by wspomóc...

Opublikowany przez Państwowa Straż Pożarna Sobota, 6 lipca 2024

"Jesteśmy z Was dumni"

W akcji wzięło udział wielu strażaków z Małopolski. M.in druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieliczce. "Dwóch Druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieliczce w dniu dzisiejszym wyszło na królową Karkonoszy "Śnieżkę" w pełnym ubraniu bojowym z aparatem do ochrony górnych dróg oddechowych. Gratulacje dla Macieja Myrlaka oraz Mariusza Bruzdy. Jesteśmy z Was dumni. Wejście w pełnym umundurowaniu strażaka - ratownika odbywało się w ramach akcji „Strażak na szlaku” Fundacja DKMS" - poinformowała jednostka.

✅️ Dwóch Druhów Ochotnicza Straż Pożarna w Wieliczce w dniu dzisiejszym wyszło na królową Karkonoszy "Śnieżkę" w pełnym...

Opublikowany przez Ochotnicza Straż Pożarna w Wieliczce Sobota, 6 lipca 2024

Po co baza dawców DKMS?

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta, potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku. Baza dawców DKMS ma już ponad 6 milionów  zarejestrowanych dawców, którzy są gotowi pomóc chorym na nowotwory na całym świecie.  Fundacja realizuje też badania z dziedziny transplantologii krwiotwórczych komórek macierzystych. Tutaj znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące działalności DKMS.

- Przyjmuje się, że w Polsce co pół godziny ktoś zapada na chorobę nowotworową krwi i szpiku. Są to choroby rzadkie. Według moich kalkulacji około 1,5 tysiąca osób rocznie wymaga w Polsce transplantacji komórek krwiotwórczych. Obecnie wykonujemy natomiast około 700 przeszczepień – podsumował w rozmowie z Newseria Biznes dr hab. n. med. Grzegorz Basak z Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Tylko 20 procent chorych na białaczkę może skorzystać z pomocy najbliższych. Dla pozostałych "genetycznego bliźniaka" trzeba szukać właśnie wśród zarejestrowanych w bazach dawców.

Jak zostać dawcą?

Aby zostać potencjalnym dawcą szpiku nie trzeba wiele wysiłku. Zarejestrować można się albo podczas wydarzeń, w których prowadzona jest taka akcja (na piknikach, dożynkach itp.) albo nawet przez internet.

Wystarczy na stronie www.dkms.pl wypełnić formularz rejestracyjny. W ciągu 2 dni od wypełnienia formularza internetowego, na podany adres otrzymamy pakiet rejestracyjny zawierający pałeczki do pobrania wymazu z jamy ustnej oraz formularz do wypełnienia. Pałeczki wraz z deklaracją należy odesłać pocztą na adres Fundacji DKMS.

Procedura rejestracji trwa około 2-3 miesiące od momentu odesłania pakietu rejestracyjnego. Po tym okresie Dawca otrzymuje powiadomienia o rejestracji drogą mailową.

Rejestracja w bazie jest bezpłatna. Jeśli nasz szpik będzie mógł uratować komuś życie otrzymamy powiadomienie, gdzie i kiedy może zostać pobrany.

Jak wesprzeć DKMS?

Fundację można również wesprzeć finansowo. "Rejestracja w bazie jest bezpłatna, ale będziemy wdzięczni za pokrycie, choćby nawet częściowo, jej kosztu (który wynosi 180 PLN). Pozwoli to zarejestrować jeszcze więcej potencjalnych Dawców." - apeluje Fundacja.

Darowiznę można przekazać na stronie fundacji oraz na konto:

Bank PEKAO SA
Numer konta: 35 1240 6292 1111 0010 6197 7988

Konto do wpłat zagranicznych
IBAN: PL 92 1240 6292 1111 0010 5530 0549

Przelew na telefon BLIK
Przekaż darowiznę na nr telefonu fundacji: 883 883 398

fot. Fb. Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna w Wieliczce

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka