wtorek, 9 lipca 2019 11:47

Sucha Beskidzka. Mozart na wakacjach w suskim zamku

Autor Mirosław Haładyj
Sucha Beskidzka. Mozart na wakacjach w suskim zamku

Projekt muzyczny "Mozart na wakacjach" Krakowskiej Orkiestry Kameralnej został stworzony przez wybitnych muzyków – absolwentów uczelni polskich i zagranicznych, którzy regularnie koncertują w prestiżowych instytucjach kulturalnych w kraju i za granicą. W repertuarze ponad godzinnego koncertu, który dobył się w niedzielne popołudnie 7 lipca w Sali Rycerskiej suskiego zamku znalazły się utwory największych kompozytorów, od epoki baroku, poprzez klasycyzm, aż po romantyzm.

Swoimi występami muzycy chcieli podzielić się radością i przyjemnością z muzykowania w wyjątkowych zakątkach Małopolski. I tak, dwa dni wcześniej w piątek Mozarta na Wakacjach można było usłyszeć w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce Zdrój, następnie w sobotę w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Brodach. Finałowy koncert, który zwieńczył trzydniową podróż muzyków odbył się właśnie w Sali Rycerskiej renesansowego zamku w Suchej Beskidzkiej.   Dzięki muzyce i pięknej architekturze miejsc, w których odbywały się koncerty, wydarzenia stworzyły niezapomniane obrazy, które pozostają w głębi serca.

W programie koncertów znalazły się utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta (Divertimento D-dur KV 125, Allegro, Andante, Presto),  Antonio Vivaldiego (Koncert skrzypcowy Wiosna RV 269, Allegro, Largo, Eine Kleine Nachtmusik KV 525, Romanze, Menuetto, Rondo), Piotra Czajkowskiego (Andante Cantabile), Jana Sebastiana Bacha (Aria z Suity nr 3, D-dur BWV 1068), Gioacchino Rossiniego ( II Sonata, Allegro, Andante).

Wykonawcy Koncertu:

Mateusz Zuzański - skrzypce

Maria Mrózek - skrzypce

Maria Zborowska - skrzypce

Edyta Butor - altówka

Mikołaj Pęcherski - wiolonczela

Duszan Korczakowski - kontrabas

Cyprian Jagiełło - szpinet

Pomysłodawcami projektu Mozart na Wakacjach są: dr hab. Magdalena Pińczyńska, Mateusz Zuzański. Organizatorem niedzielnego koncertu było Stowarzyszenie Re-prezentacje,  www.k-ok.pl przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury – Zamek.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

Fot. i inf. UM Sucha Beskidzka (G.Wysmołek)

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje