piątek, 22 marca 2024 08:28, aktualizacja 9 miesięcy temu

Sukces studentów z Krakowa. Będą mogli wysłać projekt na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Autor Mirosław Haładyj
Sukces studentów z Krakowa. Będą mogli wysłać projekt na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Projekt GraviTE, opracowany przez studentów z Koła Naukowego AGH Space Systems został jednym z trzech najlepszych studenckich przedsięwzięć kosmicznych w konkursie Direction: Space.

Konkurs Direction: Space jest skierowany do studentówi doktorantów z polskich uczelni.

– Konkursowe zadanie polegało na przygotowaniu projektu badawczego, który mógłby zostać zrealizowany w warunkach mikrograwitacji na stacji kosmicznej. Najlepsze projekty zostały wyłonione przez jury złożone ze specjalistów sektora kosmicznego. Ocenie podlegały: rzetelność naukowa i techniczne przygotowanie eksperymentu, a także – niezwykle istotne w sektorze kosmicznym – organizacja zespołu i zarządzanie projektem

– przekazuje AGH.

Odniesiony przez studentów z AGH sukces zapewni badaczom możliwość dalszego rozwoju projektu i szansę wysłania projektu na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Trzy najlepsze drużyny otrzymały dofinansowanie w kwocie 26 000 zł na rozwój prototypu eksperymentu, opiekę mentorską oraz możliwość rozwoju koncepcji projektu w czasie wyjazdu studyjnego do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, Europejskiego Centrum Badań i Technologii Kosmicznych ESA ESTEC i Europejskiego Centrum Astronautów ESA EAC.

Oprócz projektu studentów AGH nagrodzono HematopoiesISS realizowany przez studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz L(aser) A(mplitude) S(timulated) P(lant) A(griculture) – LASPA z Politechniki Warszawskiej.

Celem GraviTE (Gravity-free Tissue Engineering) jest zbadanie zachowania komórek macierzystych osadzonych na polimerowych rusztowaniach w warunkach mikrograwitacji, a także porównanie wyników do mikrograwitacji symulowanej na Ziemi.

-Hodowla komórkowa będzie prowadzona w bioreaktorze odpowiedzialnym za utrzymywanie odpowiednich warunków, automatyczną wymianę płynów oraz zbieranie danych kontrolnych. Projekt przygotowała Sekcja Eksperymentów Balonowych i Rakietowych AGH Space Systems

-wyjaśnia AGH.

Inf.: AGH

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka