środa, 2 lutego 2022 10:00

Święto Górali Zagórzańskich i Kliszczackich. Promocja albumu o Kliszczakach!

Autor Joanna Obajtek
Święto Górali Zagórzańskich i Kliszczackich. Promocja albumu o Kliszczakach!

28 stycznia Zagórzanie i Kliszczacy świętowali promocję albumu „Górale Zagórzańscy, Górale Kliszczaccy”. Publikacja trafiła do zagórzańskich organizacji i instytucji.

28 stycznia to data szczególna dla Zagórzan i Kliszczaków. Tego dnia wspólnie świętowano  promocję albumu „Górale Zagórzańscy, Górale Kliszczaccy”. Album został wydany przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu w ramach 10 – tomowej edycji Krakowiacy, Lachy, Górale. Ten bogato ilustrowany tom Zagórzanie podzielili ze swoimi sąsiadami, Kliszczakami.

W tej obszernej i szczegółowej opowieści o strojach wsi małopolskiej nie brakuje Górali Zagórzańskich, których na tapet wzięła dr Dorota Majerczyk, etnolog i badacz kultury, a także jedna z czołowych instruktorek zespołów regionalnych na Podhalu. Z kolei badaniem grupy Kliszczaków zajęła się Katarzyna Ceklarz, doktor nauk humanistycznych w zakresie  etnologii i antropologii kulturowej, socjolog oraz wykładowca Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, opiekun praktyk śródrocznych; przewodnik beskidzki i tatrzański, współzałożycielka oraz sekretarz Stowarzyszenia Kulturowy Gościniec. Prowadziła ona również gawędę o strojach zagórzańskich i kliszczackich podczas spotkania (współautorka tomu z powodów niezależnych od siebie nie mogą wziąć udziału w uroczystości).

Kliszczacy
Fot/Autografy od autorów

O idei publikacji i ciężkiej pracy wydawcy oraz trudnościach, które przyszło pokonać zespołowi MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu w drodze do efektu finalnego, opowiadał zebranym Piotr Gąsienica, Wicedyrektor SOKOŁA oraz Monika Kurzeja główny specjalista ds. badań terenowych i dokumentowania niematerialnego dziedzictwa kulturowego MCK SOKÓŁ.

Z zapartym tchem opowieści tych słuchali: Józef Pietrzak, Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego oraz Mieczysław Uryga, Starosta Limanowski, a także zaproszeni przez organizatorów Zagórzanie: przedstawiciele rad gmin trzech zagórzańskich samorządów, dyrektorzy szkół z tego terenu, kierownicy zespołów regionalnych i orkiestr dętych, instytucji działających w dziedzinie ochrony i upowszechniania kultury zagórzańskiej oraz partnerzy marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny.

Z zaproszenia organizatorów skorzystali przedstawiciele Górali Kliszczackich skupieni wokół Kliszczackiego Centrum Kultury w Tokarni oraz Związku Podhalan Oddział Górali Kliszczackich w Trzebuni. Reporterskim okiem przebieg spotkania obserwowała Redaktor Naczelna Telewizji Limanowskiej.  Honory gospodarzy pełnili: Anna Pękała – Burmistrz Miasta Mszana Dolna; Katarzyna Szybiak - Zastępca Wójta Gminy Mszana Dolna oraz Rafał Rusnak – Wójt Gminy Niedźwiedź.

Kliszczacy
Fot/ Promocja albumu o Zagórzanach i Kliszczakach

Uroczystość przesiąknięta była akcentami zagórzańskimi. Ucztą muzyczną uraczyła wszystkich kapela Zespołu Regionalnego Kasinianie – Zagórzanie, którego członkowie byli statystami do zdjęć wykorzystanych w publikacji. Na stole królowała zagórzańska zupa z korpieli na mleku i kołacz razowy na słono - dania serwowane przez Śwarne Babki z KGW Łętowe. To dzięki ich ciężkiej pracy i staraniom w ostatnim czasie te potrawy wpisano na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych. I to właśnie one, paradując w nowych strojach regionalnych, częstowały  zagórzańskimi kulinariami. Na deser goście rozkoszowali się zawijańcem z powidłem śliwkowym upieczonym przez Janinę Kochniarczyk z Łętowego. I to również nie był przypadkowy wybór – wypiek ten nagrodzono I. miejscem w ramach ogólnopolskiego  konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów” na najlepszy produkt żywnościowy oraz na najlepsze danie, potrawę regionalną i lokalną (jego finał dla Małopolski odbył się podczas Agropromocji 2019). Również upominki, które w ramach wdzięczności za wykonaną pracę oraz jako pamiątka tego wyjątkowego spotkania trafiły do autorki i wydawcy dzieła, wyszły spod ręki Zagórzan (Adama Rusnarczyka i Józefy Potaczek) oraz od lokalnych rolników.

Kliszczacy
Fot/ kapela Zespołu Regionalnego Kasinianie – Zagórzanie

Ta elitarna publikacja „Górale Zagórzańscy, Górale Kliszczaccy”, główna bohaterka wydarzenia, trafiła w tym dniu do zagórzańskich organizacji i instytucji działających w obszarze kultury ludowej. Można z niej skorzystać również we wszystkich bibliotekach publicznych. Cała seria albumów KRAKOWIACY, LACHY i GÓRALE stroje wsi małopolskiej  dostępna jest w urzędach miasta/gmin trzech zagórzańskich samorządów, w Gorczańskim Parku Narodowym w Porębie Wielkiej oraz Starostwie Powiatowym w Limanowej i Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu z wydarzenia -https://fb.watch/aTxxK9knsT/

Magda Polańska
fot. Agnieszka Józefiak – Lewandowska, Aneta Kujacz

Limanowa - najnowsze informacje