wtorek, 11 czerwca 2024 12:41

Święto Soli w Wieliczce. Jakie atrakcje przewidziano dla mieszkańców?

Autor Patryk Trzaska
Święto Soli w Wieliczce. Jakie atrakcje przewidziano dla mieszkańców?

Na to wydarzenie wielu czekało od dawna. W Wieliczce odbędzie się Święto Soli, organizowane w Zamku Żupnym i Ogrodzie Żupnym. Tegoroczna edycja, pod hasłem „Święto Soli w edukacyjnej roli”, zapowiada się jako doskonała okazja do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi, poznając jednocześnie bogatą historię i tradycję wielickiej soli.

Święto Soli rozpocznie się 16 czerwca o godzinie 10:00 na Dziedzińcu Zamkowym w Wieliczce. Następnie, przez cały dzień, uczestnicy będą mogli korzystać z licznych atrakcji i pokazów.

Na Dziedzińcu Zamkowym oraz Ogrodzie Żupnym od 10:00 do 17:00 funkcjonować będą z kolei strefy edukacyjne. Wśród atrakcji znajdzie się m.in. stanowisko archeologiczne, gdzie będzie można bawić się w archeologa - szukać artefaktów i wykonywać związane z nimi zadania.

Dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział w warsztatach i zajęciach o soli, a także tworzyć solniczki i dokumenty z pieczęcią. Dla lubiących ruch w Ogrodzie Żupnym przygotowano tor przeszkód „Solni siłacze" a dla pasjonatów nauki i nie tylko efektowne eksperymenty w wykonaniu zespołu „ChemicAl World”. Dla najmłodszych zaplanowano także liczne zabawy i pokazy i inscenizacje teatralne, takie jak „Alicja w krainie dobrych manier” czy „Kosz z solą”.

Miłośnicy tradycyjnego rzemiosła będą mogli uczestniczyć w warsztatach i pokazach, podczas których prezentowane będzie techniki takie jak: warzenie soli, skręcanie lin, lepienie garnków, czerpanie papieru, wytapianie wosku, oraz tworzenie świec i beczek.

Święto Soli to także mnóstwo muzyki na żywo. Na scenie na Dziedzińcu Zamkowym wystąpi Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli „Wieliczka”, zespół Kapela Mietniowska oraz Kapela Hanki Wójciak. Koncerty rozpoczną się o godzinie 11:30,  a koncert finałowy będzie miał miejsce o 17:00.

Z kolei dla smakoszy przygotowano specjalne stoiska z lokalnymi przysmakami w „Karczmie u Żupnika”. Będzie można tam spróbować specjałów kuchni żupnej i nie tylko.

Wstęp na wszystkie atrakcje jest wolny.

Foto: Materiały prasowe

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka