Pierwsze dostawy nowej szczepionki Moderny mają przylecieć do Polski w przyszłym tygodniu. Jak podaje Michał Kuczmierowski będzie to 29 tys. dawek.
Już w przyszłym tygodniu Polska ma otrzymać pierwszą dostawę szczepionek wyprodukowanych przez firmę Moderna. Według prezesa Agencji Rezerw Materiałowych do końca marca powinniśmy otrzymać około 800 tys. dawek.
Miliard szczepionek do końca roku?
Dyrektor generalny firmy Stephane Bancel zapewnił, że w 2021 roku Moderna będzie w stanie wyprodukować co najmniej 600 mln dawek szczepionki, ale będzie dążyć do tego, żeby jej produkcja sięgnęła w tym roku jednego miliarda dawek - poinformował Reuters.
Warto podkreślić, że nadal nie ma pewności ile utrzymają się przeciwciała w organizmie po podaniu szczepionki. Bancel powiedział, że nie wyklucza, że może to potrwać nawet kilka lat.
Szczepionka Moderna
Szczepionka firmy Moderna opiera się na cząsteczkach informacyjnego RNA (mRNA), które jest odpowiedzialne za przekazywanie instrukcji z DNA do mechanizmu wytwarzania białek w komórkach. Ten rodzaj szczepionki zawiera część instrukcji, na podstawie których organizm produkuje nieszkodliwe fragmenty wirusa, które są wykorzystywane do wytworzenia reakcji immunologicznej w celu uniknięcia choroby lub jej zwalczenia. Po podaniu szczepionki danej osobie, komórki w jej ciele zapoznają się z otrzymanymi instrukcjami genetycznymi i wytwarzają białko szczytowe – białko na zewnętrznej powierzchni wirusa, które pozwala wirusowi dostać się do komórek organizmu i wywołać chorobę. Układ odpornościowy danej osoby rozpoznaje, że to obce białko nie powinno znajdować się w organizmie i reaguje na nie, wytwarzając naturalną ochronę: przeciwciała i limfocyty T.
Miesiąc – nie za szybko?
30 listopada Moderna złożyła wniosek do EMA o pozwolenie na dopuszczenie ich szczepionki do obrotu. Badania rozpoczęły się już w listopadzie. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków dogłębnie ocenił dane i zalecił w drodze konsensusu udzielenie formalnego warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu.
Dlaczego „warunkowe”? Warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu jest jednym z unijnych mechanizmów regulacyjnych ułatwiających szybki dostęp do leków stanowiących odpowiedź na niezaspokojone potrzeby medyczne, w tym w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak obecna pandemia.
Warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu jest pozwoleniem na dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych na podstawie mniej kompletnych danych niż w przypadku zwykłego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Zatem, czy to oznacza, że jest ona bezpieczna?
Komisja Europejka podpisała umowę z Moderną już 25 listopada. Od pierwszego do trzeciego kwartału 2021 r. firma ma dostarczyć 160 mln dawek szczepionki.
Przedsiębiorstwa BioNTech i Pfizer, które opracowały pierwszą szczepionkę, która została dopuszczona do obrotu w UE – co miało miejsce 21 grudnia 2020 r. – dostarczą łącznie 300 mln dawek.
info: PAP