poniedziałek, 23 listopada 2020 15:47

Szczepionka na Covid-19 zostanie w tym kraju dopuszczona w ciągu tygodnia? Kiedy trafi do Polski?

Autor Mirosław Haładyj
Szczepionka na Covid-19 zostanie w tym kraju dopuszczona w ciągu tygodnia? Kiedy trafi do Polski?

O konsultacjach w sprawie szczepień poinformował "Daily Telegraph".

Wielka Brytania liczy na otrzymanie 10 milionów (z zakupionych 40) jeszcze przed końcem roku. Ilość ta pozwoli zaszczepić 5 milionów mieszkańców, ponieważ, aby szczepionka była skuteczna, należy podać jej dwie dawki.

Preparat został opracowany przez firmy Pfizer i BioNTech, a w Wielkiej Brytanii może zostać dopuszczony do użytku w ciągu tygodnia. Prezes Pfizera Albert Boula powiedział w rozmowie ze stacją Sky News, że firma będzie gotowa do wysyłki w ciągu kilku godzin od zatwierdzenia do użycia. W minioną środę informowano, że badania wskazały 95% skuteczności szczepionki.

Boula poinformował również, że preparat będzie wysyłany po kolei, czyli im szybciej dany kraj wyda zezwolenie, tym szybciej go otrzyma.

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock poinformował w piątek, że rząd zwrócił się do agencji ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych (MHRA) o ocenę, czy stworzona szczepionka może być dopuszczona do użytku.

"Daily Telegraph" poinformował, że decyzja może zostać podjęta w ciągu tygodnia. Polecono publicznej służbie zdrowia, aby od 1 grudnia była gotowa do dystrybuowania preparatu.

koronawirus najnowsze informacjeInf.: Polsat News
Fot.: Photo by Daniel Schludi on Unsplash

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje