wtorek, 12 września 2023 14:31

Szpitale podpisywały umowy z kurią o niewykonywaniu aborcji? Lewica interweniuje

Autor Patryk Trzaska
Szpitale podpisywały umowy z kurią o niewykonywaniu aborcji? Lewica interweniuje

– Przywileje kościoła rzymskokatolickiego widzimy w Krakowie na każdym kroku. Zakup gruntów z bonifikatą, katecheza w szkołach, prywatne ogrody zakonne i klauzula sumienia to lokalna, ale i ogólnopolska codzienność – mówili w stolicy Małopolski parlamentarzyści i kandydaci Lewicy. W odpowiedzi na doniesienia medialne, mówiące o tym, że część szpitali, które noszą imię Jana Pawła II, miało podpisywać z kurią porozumienie dotyczące niewykonywania aborcji na swoim terenie, posłanka Daria Gosek-Popiołek zapowiedziała złożenie w trybie kontroli poselskiej zapytania w tej sprawie.

Na zorganizowanej przez działaczy Lewicy konferencji prasowej padały mocne słowa pod adresem kościoła.  – Polki i Polacy nie lubią przywilejów. Chcą, żeby wszyscy byli traktowani równo, a ta zasada nie obowiązuje wobec jednej z dużych instytucji w Polsce – Kościoła katolickiego – mówił poseł Maciej Gdula –  Ta nierówność jest szczególnie widoczna w sposobie traktowania finansów Kościoła. Kościół może liczyć na ogromne wsparcie z pieniędzy podatników, chociaż rosnąca liczba ludzie ani nie chodzi do kościoła, ani nie posyła tam swoich dzieci. Przeznaczamy olbrzymie środki na katechizację, na pensję dla katechetów i księży – rocznie są to 2 mld zł. Można by z tego sfinansować np. dobrej jakości naukę angielskiego i opiekę psychologiczną dla dzieci – zauważył poseł Nowej Lewicy.

O obecności księży w szkole mówiła Monika Frenkiel z Nowej Lewicy – Szkoła to przede wszystkim miejsce wiedzy i nauki, nie mitologii i indoktrynacji. Według raportu CBOS za 2022 rok tylko co czwarta osoba między 18 a 24 rokiem życia bierze udział w praktykach religijnych. Jako Lewica obiecujemy wyprowadzić religię ze szkół do salek katechetycznych; dość finansowania księży i katechetów z państwowych pieniędzy – zapowiedziała kandydatka do Sejmu.

Z kolei posłanka Daria Gosek-Popiołek poruszyła temat klauzuli sumienia – Od 1996 roku prawa kobiet do leczenia, ratowania ich życia i zdrowia są w poważny sposób ograniczone. To zagwarantował sobie Kościół i prawicowi politycy wprowadzeniem klauzuli sumienia. Ten przepis przynosi cierpienie i niestety zagraża życiu pacjentek, o czym przekonujemy się od lat. Powołują się na niego nie tylko lekarze, ale nieoficjalnie obowiązuje on w publicznych szpitalach – podkreślała posłanka Razem z Krakowa.

Daria Gosek-Popiołek odniosła się również do ostatnich doniesień medialnych, mówiących o tym, że część szpitali, które noszą imię Jana Pawła II, miało podpisywać z kurią porozumienie dotyczące niewykonywania aborcji na swoim terenie. Posłanka zapowiedziała złożenie w trybie kontroli poselskiej zapytania w tej sprawie. – To był warunek kurii, by ta wyraziła zgodę na nadanie szpitalowi imienia polskiego papieża. Wspólnie z posłanką Razem Marceliną Zawiszą zapytałyśmy o to Ministerstwo Zdrowia, które odpowiedziało, że nie gromadzi informacji na temat jakichkolwiek porozumień lub umów zawieranych przez podmioty medyczne. Jednak te umowy, o których oficjalnie Ministerstwo Zdrowia nie wie, mają wpływ na to, jakich świadczeń udziela szpital. Skoro ministerstwo umywa ręce – skieruję w trybie kontroli poselskiej zapytania do małopolskich szpitali o treść tych ewentualnych umów i zobowiązań. – zapowiedziała krakowska posłanka.

Przywileje Kościoła to nie tylko katechezy i bezpośrednie finansowanie, ale także wykup gruntów z olbrzymią bonifikatą. Mówiła o tym Aleksandra Owca, kandydatka Lewicy – W 2021 dziennikarze szacowali, że w ciągu tylko ostatnich sześciu lat Kościół kupił od miasta 10 działek o łącznej powierzchni jednego hektara i wartości ponad 6,2 mln zł. Tymczasem Kościół zapłacił za nie nieco ponad 145 tys. zł, czyli 2% wartości. Wśród nich znalazły się takie działki, jak ta w Podgórzu niedaleko ulicy Zamoyskiego, którą redemptoryści kupili za 85 tys. zł, a jej wartość jest szacowana na 3,4 miliona zł. Dysproporcję w układzie miasto-Kościół widzimy też w przypadku terenów, które miasto najpierw oddało za bezcen, a teraz wykupuje je od Kościoła za miliony, jak np. park Jalu Kurka – wyliczała polityczka Razem.

– Chociaż Kościół otrzymał olbrzymie majątki od państwa polskiego – w ramach realnego i zmyślnego zadośćuczynienia – wciąż otrzymuje dotację w ramach Funduszu Kościelnego. Fundusz ten przez lata wzrastał, aby osiągnąć w 2023 r. poziom 220 mln zł! Jako Lewica opowiadamy się za natychmiastową likwidacją Funduszu Kościelnego – podkreślał poseł Gdula.

– Chcemy lekarzy, nie księży, misjonarzy czy prokuratorów u naszych łóżek szpitalnych czy w gabinetach. Likwidacja klauzuli sumienia to jedno z zadań Lewicy na najbliższą kadencję – zakończyła Gosek-Popiołek.

fot. Biuro Poselskie Darii Gosek-Popiołek


Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka