poniedziałek, 27 września 2021 07:12

Taka będzie tegoroczna zima. IMGW prognozuje

Autor Aleksandra Tokarz
Taka będzie tegoroczna zima. IMGW prognozuje

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował eksperymentalną prognozą długoterminową. Z niej dowiadujemy się między innymi jak będą wyglądać zimowe miesiące – listopad, grudzień i styczeń 2022. Pogoda długoterminowa ma jednak charakter orientacyjny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.

- Według naszych obliczeń, tegoroczna zima nie powinna zaskoczyć nas chłodem - powiedział w rozmowie z RMF FM dr Adam Jaczewski z IMGW. - Oczywiście, w tej chwili nie możemy powiedzieć, jaka będzie pogoda np. 12 grudnia, jednak na podstawie średniej temperatury dnia i opadów z ostatnich 30 lat można prognozować, czy w grudniu średnia temperatura dnia obejmująca pomiary zarówno najniższych, jak i najwyższych wartości w ciągu doby, będzie podobna, czy też wyższa albo niższa od średniej wieloletniej. To samo dotyczy średnich opadów - mówi.

Prognozowana temperatura i suma opadów dla danego miesiąca porównana została do średniej z lat 1991-2020. W listopadzie temperatura najprawdopodobniej zmieści się w zakresie normy wieloletniej. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w Polsce będzie kształtować się powyżej normy, a to oznacza, że listopad będzie bardziej mokry, w porównaniu z latami ubiegłymi. W całym kraju należy spodziewać się nieco więcej opadów, przy czym najwięcej wody może spaść w Koszalinie (średnia wieloletnia od 46 do 71 litrów na metr kwadratowy), Zakopanem (44-74) i Katowicach (37-63 litry na metr kwadratowy)

Podobnie w grudniu miesięczna temperatura powietrza i suma opadów atmosferycznych w całym kraju będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Według prognoz najchłodniej będzie w Suwałkach i Białymstoku, gdzie temperatura może spadać w okolice minus 2 stopni Celsjusza. Największe szanse na opady ma Koszalin (średnia to 45-73 mm), Szczecin i Zakopane. Najmniej opadów może spaść w Opolu (średnia od 20 do 34 mm).

W styczniu 2022 średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych na obszarze całego kraju najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Oznacza to, iż styczeń będzie prawdopodobnie cieplejszy, ale też bardziej mokry od tych, jakie obserwowaliśmy w latach 1991-2020. Największych opadów można spodziewać się w Zakopanem i Koszalinie, gdzie maksymalne wartości wynoszą około 58 mm.

inf. RMF FM, fot. ilustracyjne/pixabay

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka