wtorek, 14 grudnia 2021 12:41

Tarnów. Pobyt dziecka w żłobku mocno zdrożeje? Decyzja już wkrótce

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów. Pobyt dziecka w żłobku mocno zdrożeje? Decyzja już wkrótce

Opłata za pobyt dziecka w tarnowskim żłobku może wzrosnąć ze 150 do 400 złotych na miesiąc. Powodem podwyżki są rosnące koszty mediów, usług oraz wynagrodzeń. Tarnowscy radni zajmą się projektem uchwały w tej sprawie podczas czwartkowej sesji.

Obok wzrostu opłaty za czesne za pobyt dziecka w żłobku podwyższyć może się także stawka za wyżywienie – z 5 złotych dziennie do 7 złotych oraz wydłużony pobyt dziecka w placówce – z 10 złotych na 20 złotych. Sama opłaca za czesne wzrosnąć może ze 150 do 400 złotych.

Konieczność podwyżek miasto tłumaczy rosnącymi kosztami utrzymania placówek. Ale nie tylko. Kolejnym powodem jest nowy program „Rządowy Kapitał Opiekuńczy”, realizowany w ramach pakietu „Polski Ład”. Jest to forma dofinansowania dla rodziców na pobyt dziecka w żłobku, którego miesięczne świadczenie, przekazywane bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu żłobek wynosi 400 złotych. Samorząd podkreśla tym samym, iż poprzez dotację rodzice mieliby nie odczuć podwyżki.

- Z dniem 1 stycznia 2022 roku wejdzie w życie ustawa z dnia 17 listopada 2021 r. o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, zawierająca nowe rozwiązania, wspierające rodziny z dziećmi. Ustawowe wprowadzenie nowego dodatkowego świadczenia na pokrycie wydatków, związanych z usługami opieki nad dzieckiem do lat 3 wykonywanymi przez żłobki, wywołuje potrzebę dokonania zmian wysokości stawek opłat za pobyt dziecka w żłobku - napisano w uzasadnieniu uchwały.

Jednocześnie tarnowscy urzędnicy chcą dopuścić obniżkę o połowę miesięcznej opłaty za pobyt dziecka w żłobku, jeśli we wcześniejszym miesiącu nie było go w żłobku co najmniej przez 2 tygodnie np. ze względu na chorobę.

O ewentualnych zmianach tarnowscy radni zdecydują podczas czwartkowej sesji.

fot. ilustracyjne/pixabay

Tarnów - najnowsze informacje