poniedziałek, 3 sierpnia 2020 09:47

Tarnów: Policjanci rozbili groźny gang lichwiarzy. Poszukiwane są ich ofiary

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów: Policjanci rozbili groźny gang lichwiarzy. Poszukiwane są ich ofiary

Do 12 lat więzienia grozi trzem mieszkańcom Tarnowa, którzy na terenie południowej Polski trudnili się lichwą oraz wymuszeniami. Komenda Miejska Policji w Tarnowie poszukuje osób, które mogą być pokrzywdzone przez tę grupę.

Lichwa to nie tylko pożyczka na wysoki procent. Wiąże się ona dodatkowo z niebezpieczeństwem stania się ofiarą rozboju, wymuszenia, gróźb czy zniszczenia mienia. Od 2018 roku przekonało się o tym kilkunastu mieszkańców Tarnowa i powiatu. Informacje, które docierały do tarnowskich policjantów dotyczyły nietypowych uszkodzeń mienia prywatnego czy firmowego. Ich właściciele niechętnie współpracowali z policją, którzy próbowali ustalić sprawców przestępstw. Przełom w sprawie nastąpił początkiem tego roku.

Policjanci Wydziału do Walki z przestępczością przeciwko mieniu Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Tarnowie wytypowali osoby, które na terenie południowej Polski trudniły się lichwą oraz wymuszeniami.

Trzech mężczyzn w wieku 33-35 lat udzielało pożyczek gotówkowych na wysoki procent osobom, które nie miały zdolności kredytowej w innych instytucjach finansowych. Pomimo tego, że dług został z nawiązką spłacony mężczyźni żądali spłaty jeszcze większych należności zastraszając pożyczkobiorców, uszkadzając ich mienie ruchome jak i nieruchomości – informuje oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie, asp. sztab. Paweł Klimek.

W zeszłym tygodniu policjanci wydziału mienia zatrzymali trzech mężczyzn związanych ze środowiskiem pseudokibiców jednego z tarnowskich klubów piłkarskich oraz mieszanymi sportami walki (MMA).

Przy przeszukaniu zabezpieczono znaczne środki pieniężne oraz dokumentację świadczącą o działalności przestępczej. Zatrzymani to mieszkańcy Tarnowa, którzy usłyszeli zarzuty rozboju, wymuszenia rozbójniczego, lichwy, zastraszania oraz składania fałszywych zeznań – tłumaczy rzecznik.

Prokuratura Okręgowa w Tarnowie poszukuje osób, które mogą być pokrzywdzone przez tę grupę. Szuka także świadków w tej sprawie, którzy mogą mieć istotne informacje w prowadzonym postępowaniu. Osobom pokrzywdzonym oraz świadkom w tej sprawie zapewnione zostanie bezpieczeństwo, a osobom chcącym przekazać informacje – anonimowość.

Komunikat Prokuratury Okręgowej w Tarnowie oraz Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie

Zarówno pokrzywdzonych, świadków lub osoby chcące przekazać informacje Policji lub Prokuraturze w tej sprawie prosimy o kontakt z Wydziałem dw. z Przestępczością przeciwko Mieniu KMP w Tarnowie pod numerem telefonu 47 831 1383 lub też z Prokuraturą Okręgową w Tarnowie pod numerem telefonu 14 6886 207.

info/fot. KMP Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje