środa, 17 listopada 2021 09:50

Tarnów przygotowuje się do obchodów Roku Szczepanika. „Kolejne wydarzenia co miesiąc”

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów przygotowuje się do obchodów Roku Szczepanika. „Kolejne wydarzenia co miesiąc”

W Sali Lustrzanej tarnowskiego ratusza odbyła się konferencja prasowa Komitetu Obchodów 150-lecia rocznicy urodzin Jana Szczepanika, genialnego wynalazcy, którego postać łączy Małopolskę i Podkarpacie, Tarnów i Krosno. Główne obchody tego wydarzenia w Tarnowie przypadną w czerwcu.

Zadaniem komitetu, w skład którego wchodzą nie tylko samorządowcy z obu miast, ale także przedstawiciele szkół, fundacji, organizacji oraz instytucji kultury, jest opracowanie i zrealizowanie cyklu wydarzeń upamiętniających „polskiego Edisona”, zarówno w Tarnowie, jak i w Krośnie.

W Tarnowie główne obchody przyszłorocznego Roku Szczepanika przypadać będą 13 czerwca, czyli w 150. rocznicę urodzin genialnego wynalazcy. Chcąc przyciągnąć młodzież, dzień wcześniej planowany jest plenerowy koncert zespołu Pectus, który tworzą bracia Szczepanikowie. Jego celem jest odbrązowienie postaci Jana Szczepanika, a koncert połączony będzie z wystawami multimedialnymi.

W poniedziałek, 13 czerwca w Sali Koncertowej odbędzie się jubileuszowa gala, podczas której nastąpi wręczenie fundowanych przez Izbę Przemysłowo-Handlową nagród Jana Szczepanika, jak i medali Jana Szczepanika przyznawanych przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Wstępem do gali będzie powitanie Jana Szczepanika w Tarnowie, w trakcie którego zaplanowany jest m.in. jego przejazd przez Tarnów, zdjęcie z drona na tarnowskim Rynku oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem wynalazcy. Powitaniu towarzyszyć ma kiermasz fotograficzny, być może z wykorzystaniem metod stosowanych przez Jana Szczepanika. – W tym dniu planujemy również wystawienie dwóch sztuk o Janie Szczepaniku, w których zagra młodzież z Krosna i Tarnowa – mówi Renata Łabędź.

Dzień później w tarnowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbędzie się konferencja naukowa, mająca charakter targów innowacyjności. Na ten dzień zaplanowano również nadanie imienia Jana Szczepanika auli w PWSZ.

- Główne obchody Roku Szczepanika obchodzić będziemy w Tarnowie w czerwcu. W każdym miesiącu chcemy jednak zorganizować w naszym mieście jakieś wydarzenie, związane z postacią „polskiego Edisona”. Podobnie, jak w Krośnie planujemy również postawić ławeczkę Jana Szczepanika oraz wykonać mural przedstawiający jego postać. Wydana zostanie także publikacja poświęcona wynalazcy, ukierunkowana głównie na jego mniej znane odkrycia – dodaje Renata Łabędź.

Biuro Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Tarnowa planuje natomiast wydanie okolicznościowych kalendarzy, koszulek oraz gadżetów z Janem Szczepanikiem w „czwórkolorze”.

inf./fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje