czwartek, 15 lipca 2021 09:29

Tarnów. Ta ulica będzie miejscem integracji i wypoczynku. Oto dlaczego

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów. Ta ulica będzie miejscem integracji i wypoczynku. Oto dlaczego

Donice, w których będą rosły niewielkie drzewa, wysokie trawy i różne byliny, siedziska z drewna jatoby, strzegomski granit i porfirowa kostka – tak mają wyglądać pierwsze tarnowskie parklety. W ciągu ulicy Wałowej powstaną trzy takie miejsca. Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie ma już dokumentację projektową realizacji tego pomysłu.

Koncepcja, opracowana przez Gdak Studio, łączy funkcje ulicy, deptaka oraz strefy spotkań, które pełni Wałowa. Zachowując zabytkowy charakter będzie miejscem integracji i wypoczynku.

- Chcemy, by to była przestrzeń bezpieczna i komfortowa, także dla osób z niepełnosprawnościami – mówi Artur Michałek, dyr. ZDiK w Tarnowie. – To oznacza, że musi to być także przestrzeń dostępna i pozbawiona barier architektonicznych. Stawiamy na zieleń, w związku z tym zadaniem wykonawcy było więc również uwzględnienie nasadzeń niewielkich drzew i kwiatów.

Przygotowany projekt zawiera wizualizacje i opisy trzech parkletów. Powstaną: u zbiegu Wałowej i Goldhammera, naprzeciw budowanego centrum multimedialnego i obok KRUS-u.

Pierwszy parklet będzie się składał z 11 donic – w 7 zostaną posadzone rośliny, 4 – obłożone drewnem jatoby – będą pełniły funkcję siedzisk.

Drugi parklet utworzą dwie donice z płyt z szarego granitu strzegomskiego, w których będą rosły trawy oraz drzewo (świdośliwa Lamarcka). Obok zaprojektowano leżak i dwie ławki.

Donica z ozdobnymi trawami oraz druga – z kwiatami i świdośliwą Lamarcką, długa ławka z oparciem oraz dwie krótsze stworzą ostatnie w ciągu Wałowej miejsce wygodnego wypoczynku.

Nawierzchnie pod parkletami zostaną wymienione na kostkę porfirową.

- Projektant zaproponował trwałe i eleganckie materiały. Jatoba to twarde i wytrzymałe drzewo, nazywane diamentową wiśnią. Także szary strzegomski granit oraz kostka to materiały od dawna cieszące się uznaniem specjalistów. Będą się dobrze komponowały z zabytkowym centrum Tarnowa - mówi Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prezydenta Tarnowa.

Pierwotnie zakładano wykonanie parkletów jeszcze przed wakacjami, jednak sprostanie wymaganiom stawianym z tytułu ochrony konserwatorskiej tej historycznej części miasta wydłużyło proces uzgodnień z konserwatorem zabytków.

- Pozyskanie przez ZDiK koniecznych zgód i dokumentacji projektowej otwiera możliwość zagospodarowania wyznaczonych miejsc trzema parkletami, które będą realizowane ze środków Budżetu Obywatelskiego - dodaje rzecznik.

inf. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje