czwartek, 22 lipca 2021 09:14

Tarnów. Te oddziały są najbardziej oblegane. Niektóre szkoły zwiększyły ich liczbę

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów. Te oddziały są najbardziej oblegane. Niektóre szkoły zwiększyły ich liczbę

Wyniki symulacji przydziału uczniów do szkół ponadpodstawowych w Tarnowie są już znane. Po 10 turach naboru wiadomo, że w roku szkolnym 2021/2022 naukę w publicznych szkołach ponadpodstawowych rozpocznie 2040 uczniów. - Uruchomiono o cztery oddziały więcej niż pierwotnie zakładano, będzie też rekrutacja uzupełniająca na nowy kierunek - technik spawalnictwa - informuje rzecznik prezydenta Tarnowa, Ireneusz Kutrzuba.

Symulacja przydziału uczniów do publicznych szkół ponadpodstawowych jest już znana. Oficjalne liczby są jawne od 21 lipca. Do przydziału zakwalifikowanych zostało 2 527 uczniów - to wszyscy, którzy zarejestrowali się w systemie, ostatecznie przydzielono 2 040 uczniów. Mimo, iż pierwotnie planowano uruchomić 62 oddziały, ostatecznie będzie ich o cztery więcej. Oznacza to, iż od nowego roku szkolnego powstanie 66 klas pierwszych.

- W niektórych szkołach nie udało się otworzyć oddziałów z powodu braku chętnych, natomiast w innych placówkach oddziałów będzie więcej, niż planowano. Przy zwiększaniu liczby oddziałów zastosowano dwa kryteria: największą liczbę chętnych na jedno miejsce i najbardziej oblegane oddziały - tłumaczy Ireneusz Kutrzuba.

Jak wynika z przekazanych przez magistrat informacji, najwięcej chętnych na jedno miejsce (powyżej dwojga) było w I Liceum Ogólnokształcącym (klasy mat.-ang.), V Liceum Ogólnokształcącym (klasy pol.-biol.-ang.), XVI Liceum Ogólnokształcącym (klasa policyjna), Technikum nr 4 w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych (technik informatyk) oraz Technikum nr 5 w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych (technik reklamy).

Najbardziej obleganymi oddziałami (najwięcej wyborów) okazały się klasy w liceach ogólnokształcących z rozszerzeniem m.in. z biologii. Chętni do tych klas uzyskali nie mniej niż 150 punktów. W związku z tym w I, III i IV LO podwojono liczbę takich klas.

W CKZiU proponuje się utworzenie w ramach rekrutacji uzupełniającej (już poza systemem naboru elektronicznego) nowego kierunku w zawodzie technik spawalnictwa, zarówno na poziomie Technikum nr 2, jak i Branżowej Szkoły II stopnia nr 1.

- Choć wiążę się to z większymi nakładami finansowymi z budżetu miasta, zdecydowaliśmy w trosce o uczniów o zwiększeniu liczby klas w porównaniu z pierwotnymi planami. Być może dojdą jeszcze klasy po rekrutacji uzupełniającej – mówi prezydent Roman Ciepiela. – Chciałbym w związku z tym przypomnieć, iż z obiecanych na ten rok 213 milionów złotych rządowej subwencji oświatowej miasto otrzymało niespełna 211 milionów złotych, czyli w sumie musi dołożyć z własnego budżetu 129 milionów złotych, aby m.in. w pełnym stopniu sfinansować np. przedszkola.

22 lipca zostaną opublikowane listy zakwalifikowanych, kolejnym krokiem dla nowych uczniów będzie złożenie oryginałów świadectw w szkołach do 30 lipca celem potwierdzenia chęci podjęcia nauki w danym oddziale.

fot. ilustracyjne/pixabay

Tarnów - najnowsze informacje